Anime

Blue Period – Mavi Dönem(?)

Uzun zamandan sonra bir anime incelemesi ile karşınızdayım. Animemizin adı “Blue Period”, Türkçeye ben “Mavi Dönem” olarak çevirdim “Mavi Nokta” yerine çünkü animemiz ismini Picassonun bir dönem sadece mavi ağırlıklı, soğuk renkler kullanarak yaptığı çalışmalardan esinlenmiş. Animemizin ana karakteri de sanata mavi bir resimle başlıyor.

Animenin fragmanı
Resim hocası, ana kız olmayan Ryuji* ve ana oğlan

Hikayemiz şöyle, yıldız öğrenci sosyal sigara içici Yatora Yaguchi hayatı tekdüze bulmaktadır. Çevresinin ona uygun gördüğü rolü oynarken bir gün getir götür sebebiyle sanat sınıfına gider ve çok güzel bir resim görür. Resmin sahibi Mori Senpai birkaç dakika sonra çıka gelir, ona ne kadar yetnekli olduğunu söyleyice Mori Senpai “bu yetenek değil çalışma, bu yaptığım resme yetenek diyerek harcadığım saatleri görmezden geliyorsun” minvalinde bir şeyler söyler ve bunu duyunca Yatoranun aklındaki sanat sadece yeteneklilerin uğraştığı bir alandır imgesi yıkılır ve bu durumu çevresindeki insanların onun zeki olduğu için yüksek notlar aldığını söylemesine benzetir. O insanlar da onun saatlerdir çalıştığını görmemektedir.

Mori Senpai

Bu olaydan sonra resim dersinde bir ödev hazırlanması istenir. Yatora yaşadığı yeri Shibuyayı mavi olarak çizdiği bir ödevi teslim eder. Ve ödevi yaparken hayatından hiç birşeyden zevk almadığı kadar zevk aldığını fark eder.

Mavi Shibuya resmini çizerken

Resimi sınıf arkadaşları ve resim öğretmeni tarafından beğenilen Yatora cesaretlenip ressam, yağlıboya ressamı olmaya karar verir. Tabi ki bu kolay bir süreç değildir. Ailesini, hocalarını ve çevresini ama en çok da kendisini ikna etmelidir.

Animenin posteri, yukarıda 君の見える世界を教えて- kimi no mieru sekai wo oshiete – gördüğün dünyayı anlat yazıyor

Animenin geri kalanını öğrenmeyi size bırakıyorum ama birkaç güzel noktaya daha değinmem lazım.

  • Anime lise yaşantısını, tercih dönemini ve sınav baskı sürecini iyi anlatmış. Beklentilerle yüzleşmeyi, ya beklentileri kabul etmeyi ya da herkesin beklemediği bir şey yapmayı, kimlik arayışları vesaire.
  • Ryuji karakterine gıcık oluyorum.
  • Sanat okulunun sınava hazırlanma sahnelerini izlerken çok gerildim. Bir yandan sürekli kendi kendime sordum “bu kadar gerilmeye, germeye gerek var mı?” bir yandan da “sanat için değer mi? Yoksa sanat bu mu? Kişinin kendini keşfi için değmeli mi?” diye kendi kendime tartıştım.
  • Bunun dışında animenin çok çalışmayı yeteneğe tercih etmesine, en azından ben öyle anladım, hayran kaldım. Benim resimlerime bakıp hayatında hiç fırça tutmamış insanların ben yeteneksizim çizsem ne çizmesem ne demesinden gına geldi çünkü. Bir de insanlar neden kendilerinden çok şey bekliyor? Yani ne hayatında ilk defa fırça tutmuşsun niye kendini bu kadar çok geriyorsun? Dağıldım affedersiniz.
  • Sınava hazırlanma sahnelerinin birinde Kawano diğer arkadaşlarının durumuna bakıp kendini değerlendiriyordu. En azından yemek yeme bozukluğum yok falan diyordu sonra o yemek yeme bozukluğu olan arkadaşı hastaneye kaldırılınca “ben kötü biriyim? öyle miyim?” diye gerilirken Yatora onu “herkes sınava nasıl hazırlanacağımızı söylüyor ama kimse stresle nasıl başa çıkacağımızı anlatmıyor, sen sadece kendi ruh sağlığını korumaya çalışıyordun diyor.” Bu sahneden çok etkilenmiştim çünkü çok doğru. Ne zaman başarılı ya da başarısız olsam sürekli kendimi diğer insanlarla değerlenidiryorum ve sonra üzülüyorum çünkü üzücü olaylar ya onların ya da benim başıma geliyor.
  • Sanat sınavına hazırlanırken kullanılan tekniklerden ve anime boyunca bahsedilen sanatsal tekniklerden, küçük sanat tarihi dersinden çok etkilendim. Böyle bir alanda akılda kalıcı bilgi vermesi çok hoş. Ayrıca böyle sanatla ilgili daha çok anime bulmam lazım, bildiğiniz başka animeler varsa yorumlara yazın lütfen.

https://at.tumblr.com/ess-aluminaen/my-blue-period-sky-i-didnt-use-any-filter-here/de0a2oqkfd2g

  • Hatta çalıştığım okuldaki resim hocası ile muhhabbet ederken bu animedeki sanatla ilgili bir kaç cümleyi aynen olduğu gibi söyledi ki bu tuhaf çünkü animeyi izlediğini zannetmiyorum. Ve bu olay bana ispatladı ki “sanat evrenseldir.”
  • Bunu neden daha önce söylemedim bilmiyorum ama anime aynı isimli mangadan uyarlanmış, yazar ve çizer aynı kişi: Yamaguchi Tsubasa.
  • Animenin sosyal medya hesaplarında gezmenizi öneririm. Hatta anime karakterlerinin kendilerine ait instagram hesabı var.

Umarım animenin 2. sezonu gelir. Mangayı okuyacak vaktim yok çünkü.

Herkese sevgiler ve bol animeli, bol sanatlı günler. Ve lütfen yapmak istiyorum ama yeteneğim yok diye her hangi bir sanatsal faaliyetten çekiniyorsanız bence bir şans verin.

-Alumina

https://at.tumblr.com/x0401x/blue-period-episode-release-notices-from-yamaguchi/pqdj668n8iuz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s