Anime

Saidaa no youni Kotoba ga Wakiageru

Minasan Konnichi wa!

Netflixte yayınlanan tatlış mı tatlış anime filmi “Words Bubble Up Like Soda Pop” izlediniz mi? Ben Türkçeye filmin adını “Kelimeler soda baloncukları gibi aklıma geliyor” şeklinde çevirirdim. Çok iyi bir çeviri değil belki ama film çok iyi bir film.

Filmimizin konusu dişlek bir sosyal medya fenomeni ile Haiku yazmayı seven asosyal bir gencin telefonlarını kalabalıkta karıştırması ve birbirlerini tanışıp tatlış mı tatlış bir yaz aşkı yaşamalarını anlatıyor kısaca.

Ama film bu kadar basit değil. İki ana karakterinde kendilerine has özgüven problemleri var. Cherry, erkek karakter, haikularını sadece 4 kişinin takip ettiği curiosity’de(twittera benzer bir uygulama) paylaşıyor ve Smile, kız karakter, dişlek olduğu ve insanların onunla dalga geçeceğini düşündüğü için maske takıyor. Bu ikisinin dışında hikayeye kayıp bir plağı arayan, Cherrynin çalıştığı bakımevinde kalan yaşlı bir amca daha geliyor.

Film hakkında benim en çok hoşuma giden şey görselliği. Başlarda renkler çok cafcaflı gelmişti ama gözüm alışınca çok beğendim. Özellikle gökyüzü çok tatlı yapılmış. Onun dışında filmde geçen haikuları çok beğendim. Acaba yeni nesili haiku ile tanıştırmakta filmin amaçlarında biri mi diye sorguladım. Filmine en çok beğendiğim yönü ise bu haikular yoluyla yapılan hikayedeki tüm ana karakterlere dokunan bir gönderme. Yamazakura kelimesinden ne kelime oyunları türetmişler : ) Detayları için şu yazıyı okuyabilirsiniz.

SPOİLER: Filmin en güzel sahnesi sonundaki sahneydi. En sonunda Cherrynin özgüvenini kazanıp bağıra bağıra Smile’a haikularını okuduğunu ama herkesin havai fişekleri izlediği o sahnede biraz ağlamış olabilirim.

Umarım filme bir şans verip izlersiniz

-Alumina

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s