Deneme denemek, hayat

Yıl sonu yazı yazma meydan okuması Gün:5

Herkese Merhaba

Photo by Dominika Roseclay on Pexels.com

Kimin aklına gelirdi günde iki yazı paylaşacağım. Bu yazının konusu gezmek istediğim 5 yer. Harika en sevdiğim konulardan. Aslında tüm dünyayı gezmek isterdim. Sadece 5 yer seçmek çok zor. Ama heralde en çok bu 5 yeri gezmek, görmek hatta birkaç yıl yaşamak isterdim.

  • Japonya
  • İngiltere
  • İspanya
  • İsveç
  • Mısır

Japonya

Photo by Janko Ferlic on Pexels.com

Bu blogu takip edenler bilir, Japonyaya, Japon popüler kültürüne, Japon edebiyatına ve Japoncaya merakım var. Umarım bir gün nasip olurda Japonyaya giderim, sadece gezmek için değil tabi ki bir süre orada yaşamak için. Kiraz çiçeklerinin açışını izlemek için, animelerden öğrendiğim sokakları gezmek için. Gerçekten çok merak edilesi bir ülke. En çok Tokyoyu sonra Kyotoyu merak ediyorum. Shibuyayı gezmeyi, o meşhur yiyecek otomatlarından alışveriş yapmayı, animatenin içinde kaybolmayı, kağıt fenerlerle dolu sokakları ve yağmur mevsiminde ıslanmayı dört gözle bekliyorum.

İngiltere

Photo by Uncoated on Pexels.com

İngiltere yine çocukluğumdan beri merak ettiğim yerlerden. Hem İngilizceyi sevmemde hem de İngilitere geçen bir yığın kitap okumaktan bu ülkeye ayrı bir merakım var. İngilitere özellikle Londra diyince aklıma gizemli köşkler, kitap kurtları, gizli kulüpler, sırlar, sisler ve tehlikeli sokaklar geliyor. Gerçeği ne kadar yansıtıyor hiç bir fikrim yok ama bir gün gidip görmek istiyorum. Ayrıca İngilterenin o meşhur yağmurlu havası da bana çok çekici geliyor.

İspanya

Photo by Mikhail Nilov on Pexels.com

İspanyaya merakım Endülüs Emevi devletine merakımdan geliyor. El Hamra sarayının resmini ilk internette gördüğümden beri hep oraya gitmek istemişimdir. O geometrik desenli duvarları, o süslü bahçelerini hep görmek istemişimdir.

İsveç

Photo by Nadine Wuchenauer on Pexels.com

İsveç kalbimde yaradır. Normalde 3. sınıfın ikinci döneminde İsveçe erasmusla gidecektim. Sundsvalldaki Mittunda bir dönem öğrenci olacaktım ama imkanlar elvermedi. Bir nevi iyi olmuş çünkü o zamanlar korona başlangıcına denk geliyordu ve o sıralar yurtdışında olmak tehlikeli ve korkutucu olabilirdi. Ama sonraki eve kapanma döneminde içimden birçok kez “keşke isveçte olsaydım ve koronaya yakalanıp ölseydim” diye iç geçirdim. Neyse İsveçi ilk kazandığımda heyecanlanıp duolingodan İsveççe kursuna başladım ve hevesle ikea mağazalarını geziyordum. Oraya gidip metal konserlere takılır ve doğa yürüşleri yaparım diye umutlanıyordum. Umarım gelecekte yaparım. Bu kalbimdeki yara haricinde İsveç ve genel olarak bütün İskandinavya merak ettiğim yerler arasındaydı. Özellikle eğitim ve insan haklarına verdikleri önemi kendi gözlerimle görmek istedim. Hala da istiyorum.

Mısır

Photo by Simon Berger on Pexels.com

5. sınıftayken, arkeolog olmak istediğim ve hiyerogliflerle adımı yazmayı öğrendiğim günden beri merak ederim Mısırı. Bin minareli ülke, çöl ülkesi. Geçen gün Alexsander Dumasın Mısır gezi notlarını okuyordum merakım yine alevlendi.

Umarım bir gün gezgin olup tüm dünyayı gezerim, sonra bu blogu bir gezi bloguna çeviririm. Güzel fikir bence : )

-Alumina

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s