hayat

İyi ki Doğdun Bir Hayalperestin Eskiz Defteri 🎉

Nice Yıllara! iyi ki varsın Bir hayalperestin Eskiz Defteri

Gerçek hayatta doğum günümü kutlamayı sevmem. Ama geçen takip ettiğim blogların birinde böyle bir post görmüştüm, okuması keyifli gelmişti. Tüm yıl boyunca yazdığı yazıları özet geçiyor, tıklamalardan bahsediyor ve o yıl olan olayları özetliyordu. Ben de benzer bir yazı yazmaya karar verdim. Tüm yılı özetlemekle uğraşamam ama sevdiğim yazılardan, tıklamalardan, tuhaf arama terimlerinden bahsedebilirim. Ayrıca bu yazıda yeni blog yazmaya başlayanlar ve açmayı düşünenler için küçük önerilerden ve kendi tecrübelerimden bahsedeceğim.

Blog

  • Bu blogta ilk yazımı 31 Mart 2018’de yayınlamışım. Bu durumda bu yıl bu blog 3. yaşını doldurdu, 4’ten gün almaya başladı, ama bence bu yıl 2. yaşını doldurdu ve 3’ten gün alıyor. 2018’de çok ciddi değildim ve bu blog bilgisayar dersinde deneme olarak açıldı. Sonra 2019’da blog okumayı çok sevdiğimi farkettim ve devam etmeliyim dedim, yazma alışkanlığı edinmeye çalıştım ve bunu 2020’de başardım. 2021 şu ana kadar çok iyi gitmese de devam ediyor bir şekilde.
  • Bu blogla ilgili en sevdiğim şeylerden biri de ilk takipçim. Kendisi bir kitaplarını lisedeyken severek okuduğum bir yazardı ve beni takip etmesi bana şevk verdi ve şaşırttı. Kendisiyle farklı bölümlerde okuyor olsak bile aynı üniversitede bulunmuş olmak beni çok mutlu etmişti.
  • Geçen yıl takipçi sayım inanılmaz arttı. Hala inanamıyorum. İnsanlar yazılarımı okuyor😱 herkese çok teşekkür ederim.
  • Bu blogta yazarken beni en çok eğlendiren yazılar: Period cube incelemesi, İhtiras Rüzgarları, okyanus dalgaları. Hiç kendi yazılarımı okuyup okuyup güleceğim aklıma gelmezdi
  • Bu blogta yazarken beni en çok rahatlatan yazılar: bknz. Hayat kategorisi tamamı.
  • Bu blogta yazarken en çok zorlandığım yazı: Taslaklarda birikenler ve Collar x Malice yazısı, Yazının hakkını verememişim gibi hissediyorum.
  • Tuhaf arama terimleri: İhtiras rüzgarları ve tristan 😨 cidden mi ?!?!
  • En çok okunan yazılar: Owari no Seraph, Japonca ve Japonca Öğrenme maceram, Almanca ve Almanca Öğrenme maceram🤗
  • Blogumla aynı ayda doğduğum için mutluyum. O da bir mart kızı. Bir ilkbahar gibi serin, bir kış gibi soğuk, bir yaz gibi sıcak. Ruh hali belirsiz, sahibi gibi dengesiz. Nereye gittiği ve nasıl gittiği de belirsiz. Sadece gidiyor işte.

İstatistikler

2021 yılının istatistiklerini gelecek yıl yazarım. Şimdi uzun bir tablo okuma yapmayalım ama veriler burda. Kendime inanamıyorum ve blogu en çok bu yüzden seviyorum, bana bir yılda, 2020 yılında, 58 bini aşkın kelime yazdırdığı için.

Yıl Toplam YazıGösterimlerToplam kelime Ortalama Kelime/Yazı
2018441.138*285
2019234514,2K*616
2020581.88358,8K*980
*Sadece yayınlanmış yazılardaki tıklanma, taslaklar eklense ohohh

Blog yazacaklara öneriler

Blogların teknik özelliklerini bilin

Blog yazısı ve blog sayfası arasındaki farkı, alan adlarını, blog stillerini, menü yapmayı ve widgetları öğrenin. İlk yazınızı yayınlamadan önce blog tasarımına da kafa yormanızı öneririm. Sürekli değiştirince güzel olmuyor bence.

Anonim Olmak

Lisedeki edebiyat derslerinde yazarların mahlasları, kalem adları olmasına çok özenirdim. Ayrıca kendi adımla yazmak istemedim çünkü beni gerçek hayatta tanıyan insanların adımı internette aratınca bu site karşılarına çıksın istemedim. Eleştirilerini, yorumlarını öğrenmek, sırf beni tanıdıkları için takip etmelerini istemedim. Acaba beni tanımasalar beni yine okurlar mı? Ya da kime yazdığımı bilmeden yazarsam beni kimler okur? sorularının cevaplarını da anonim olarak cevaplayabileceğim düşündüm. Ve kime yazacağımı bilmezsem kendime yazacağımı inandım, kendimi keşfedeceğime. Bence başardım.

Ayrıca anonim olmak insana özgüven veriyor ki bu özgüven aynı zamanda sanal zorbalığın sebebi. Her zaman bunları yazan siz değilmişsiniz gibi davranma ihtimaliniz var. Ve ilerde anonimlikten vaz da geçebilirsiniz istediğiniz zaman.

Niche (niş)

Bu benim çok dikkat ettiğim bir şey değil ama yazmasam kötü hissederdim. Niche hangi alanda blog yazacağınız belirlemek demek oluyor. Sanat blogu mu? Oyun mu? Kitaplar mı? Film m,? Günlük mü? Gezi mi? Genellikle tek bir alana yönelmiş bloglar daha çok okunuyor. Benim heralde en büyük eksikliğim bu. Ben bu blogta alakasız sevdiğim her şeyden bahsediyorum ya da hayattan yakınıyorum… Neyse olayı anladınız bence.

Düzenli Yazma Alışkanlığı

Bu yine çok başaramadığım bir konu. Blog süreklilik ister. Yazma alışkanlığı edinmek zor ama imkansız değil. Benim hedefim ayda 5 3 yazı yayınlamak. Beğenmeseniz de, sadece siz okusanız da yazın. Yazın. YAZIN. Başlarda kimse sizi okumayacak yine de yazın. Ben şuan okurken güldüğüm, yüzümün kızardığı, keşke yazmasaydım dediğim yazıları yayınlamasaydım bu yazıyı yazıyor olmazdım. İlk yazınız mükemmel olmayacak ama hiç olmamasındansa olması iyidir.

Yukarıda da gösterdiğim gibi bu blog bana yaklaşık 60k’lık bir yazı yazdırdı ve kendimi geliştirmeme yardım etti. İyi ki var. İyi ki doğdu.

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Yakın zamanda tekrar görüşmek üzere. Okulda çok dolu olduğum için istediğim kadar vakit ayıramıyorum ama olduğu kadar artık.

-Alumina

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s