Film, Kategorisiz

Fun with Dick and Jane

Herkese merhaba

Geçen gün bir komedi filmi izledim. Uzun süredir böyle komik filmler izlemediğim için bu blogta yazayım dedim. Filmin adını Türkçeye “Dick ve Jane İşbaşında” diye çevirmişler. Film aslında eski bir film, 2005 yapımı, başrolünde Jim Carrey var ama Jim Carrey’nin diğer filmleri kadar popüler değil (neden acaba ?) Bence Yes Man’den daha iyi özellikle espriler ve işleniş bakımından.

Filmin konusuna gelirsek ismi gerçekten Dick (ikinci anlamına odaklanalım :)) olan ana karakterimiz meşhur bir şirkette terfi bekleyen ortalama bir çalışandır. Dick eşi Jane, oğlu Billy ve oğlunun Latina bakıcısı Blanca ile tüm jet ütülülerin yaşamak istediği 2 katlı Amerikan banliyösünde yaşarken terfi almasıyla her şey değişir. Artık zengin olmuşlardır. Çok istedikleri havuzu yaptırabilirler bahçeye pahalı çim alabilirler şimdi derken…

Ben bu haberi nasıl açıklayacağım

Aslında, terfi almamıştır. Çalıştığı şirket batmaktadır. Patronlar kaçırabilecekleri kadar parayı kaçırıp batan şirketi çalışanlara yıkıp ortadan kaybolma niyetindedirler. Dicki son dakika seçip tv’ye çıkarıp bütün nefreti ona yöneltme planlarındadırlar. Ve başarırlar.

Dick ve Jane’in zengin olma hayalleri suya düşer. Çoktan heveslenip eve lüks yatırımlar yapmaya başlayan Jane ve o kadar yükseldiği için ucuz işleri artık kabul etmeyen Dick git gide fakirleşirler ve evdeki eşyaları satmaya başlarlar.

İş görüşmeleri… gülsem mi ağlasam mı bilemedim.

İyice fakirleşirler ve başka iş olanakları ararlar. Hatta Dick göçmenlerle beraber çalışmaya başlar ve yanlış anlaşılmalar yüzünden ülke dışı edilir. Ve filmde en çok güldüğüm sahne… O nasıl bir hapisten kaçış sahnesiydi gülmekten gözlerim yaşardı, zorro mezarında ters dönmüştür eminim 😂😂😂😂

Hola 🤣

Ardından Frankenstein filmlerinden çıkma bir çim çalma sahnesi gelir. Çok iyidi ya. Jim carrey yine oyunculuğunu konuşturmuş.

Hiç bir işte başarılı olamayınca, en sonunda hırsızlığa karar verirler… Filmin sonu süpriz olsun…

Filmde komedisi ve oyunculukları dışında en çok hoşuma giden bir iki şeyden daha bahsedip yazıyı bitireyim. Filmin başında Jane’in Dick terk edeceğini düşündüm. Ve terk etmeyerek aksine suçlarına ortak olarak beni şaşırttı. Filmde komedi unsuru olarak da olsa Latina ve Latino göçmenleri değinmeleri hoşuma gitti. Filmin en sonunda birkaç şirkete teşekkür ediliyor. Merak edip şirketleri internette arattım ve hepsinin batmış ve çalışanlarını kötü durumlarda bırakmış şirketler olduğunu öğrendim. Yani film yaşanılmış olaylardan uyarlanma. Canınız gülmek istediğinde izlemenizi öneririm. Netflixte bulabilirsiniz.

Şimdilik buenas Noches Telemundos

-Alumina

“Fun with Dick and Jane” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s