hayat

2020’ye Güle Güle, 2021’e Merhaba

Gözümüz yollarda kaldı 2021. Hoşgeldin. Umarım 2016’dan beri süregelen gelen gideni aratır zinciri arık seninle kırılır. Çok bir şey beklemiyorum senden. Sadece evde tıkılı kalmayayım dışarıda arkadaşlarımla vakit geçirebileyim ve eğitimime yurtdışında devam edebileyim.

2020 birçok yönüyle ilginç bir yıldı, rezil bir yıldı, baş ağrısıydı, g*t yarasıydı, yarasaların üşüştüğü mağaraydı, acı vericiydi, nefes kesiciydi (kötü anlamda), acılarla doluydu, en çok ölmek istiyorum dediğim yıldı, keşke bir sayaç tutsaydım kaç kere ölmek istiyorum dedim diye milyarlara yaklaşmışımdır eminim. Umudun bittiği zamandı ve dünyanın sonuna geldiğimizi hissettiren yegane yıldı. Hala son dakika uzaylılar dünyayı basacak ve 2020 zirvede bitirecek diye bekliyorum.

2020nin şu ana kadar yapılmış en güzel özeti. 2020’yi en güzel özetleyen şarkı da bu. https://www.youtube.com/watch?v=pIVG3mDL9RI

Bu kadar kötü, belalı, unutulmak istenen bir yıl olmasına rağmen 2020’nin bir iki tane güzelliği vardı (bi zahmet olsun). Aslında teker teker tüm yaşadıklarımı, kötü tecrübelerimi yazmak isterdim ama hayır, bunu yaptığım başka yazılar var zaten, bunu yapan başka yazılar ve videolar var. Ayrıca bir şeye nasıl bakarsak onu öyle algılarız, onu öyle yaparız(bknz. pygmallion effect) Bu yüzden bu yazıda bu yılda başıma gelen bir iki güzel olaydan ve bu yıl beni güldüren, eğlendiren videolar ve olaylardan kısaca bahsedeceğim, yeni yıla mutlu girmek için.

Batıl inançlarım yok ama meşhur bir söz vardır inanır mısınız bilmem “Yeni yıla nasıl girersen o yıl öyle devam eder” diye. Hatta ortaokulda esprisini yapardık “gelecek yıl görüşürüz” diye. Neyse yeni yıla gülerek girelim ki gülerek geçsin.

In Africa…

Together we can stop this, Let’s stop this 😂

Abi bir de 5 yıl sonra gelen devamı var.

Sen Abdülhamiti Savundun

Söze gerek var mı? Bir de bakınız 1, 2, 3

Twitter

Geçen yıl açtığım Twritterı bu yıl çok kullanmaya başladım ve birbirinden güzel komik twitter olaylarına denk geldim. İşte bazıları:

  • Öykü, Öykünün Enayisi ve Erasmus Muharrem nam-ı diğer 300+ twitter flood’u
  • #Damat ve diğer ekonomik mimler
  • Corona ile ilgili tüm mimler
  • CxM Unlimited’ın çevirisini Aksys düzgün yapmayınca, otome fandomunun tüm yazım hatalarını bulup, orjinal metinle karşılaştırıtp, bir excel dosyasında toplayıp “size şu kadar para ödüyoruz bize düzgün çeviri verin lan” diye rest çekip aksysten patch istemesi.

Soğuk Savaş

Bence en efsane bölümlerden biri bu. Özgür abi koltuğu kimseye kaptırmadı.

Kendimle ilgili itiraf etmekten en nefret ettiğim şey soğuk esprileri sevmemdir. Tamam hepsinin sevmiyorum ama bazıları çok hoşuma gidiyor. Ortaokuldayken Matematik hocam benimle dalga geçerdi. Bir soğuk espri yapıyorum sınıfta Aluminadan başka kimse gülmüyor, o gülünce de tüm sınıf gülüyor diye.

Her neyse bence soğuk esprilere kötü espri ya da espri değil gözüyle bakmamalıyız. Onlar ilginç bir genel kültürün ve kelime benzetmenin varabileceği en güzel nokta. O yüzden soğuk esprileri sevmeliyiz ve yaymalıyız.

Önceleri Base42 sonraları Post42 olarak bilinen kanalın bunun gibi başka programları da var ama konuklar iyi olduğu zaman benim en sevdiğim program bu. Özellikle geekyapar’ın geldiği bölüm çok güzel.

Geekyapar

filmi hiç izlemedim ama bu videoyu iki kere izledim 😂

Allahım ben ne kadar aptalım. Bu grup beraberken videolarını izlemiyordum. Sadece blogu okuyordum. Şimdi biraz dağıldılar ve videolarını izliyorum. Can Sungur, Can Türkdoğan, Ömercan Güldal, Cevdet Canveri ve Bernayı tekrar yan yana bir videoda film gömerken izlemeyi çok isterdim. 2021 yılı dileğim bu. Tüm geekyapar ekibi + canlar + Berna yan yana… Diğer çok güldüğüm geekyapar videoları 1 ve 2

Filmler ve Filimler

Biraz sadece biraz küfürlü olmasına rağmen hem güldüren hem düşündüren ama çoğunlukla gülmekten öldüren bu kanala hayranım. İyi ki varlar. Çizgisini bozmadan devam eden güzel kanallardan. Ben Harry potter eleştirilerini izlemiyordum, saklıyordum bir gün izlerim diye ve bu yıl hepsini art arda izledim. Harikaydı. Özellikle bu videoya çok güldüm. Ezel göndermeleri efsane. Ayrıca nolur daha fazla anime eleştirisi çeksinler.

Murat Soner

İlk izlediğim vidosu

İyi ki var dediğim youtuber. Yaptığı eleştirilerin yerli yerinde olması güldürürken düşündürmesi, izlerken farkına varmadığımız ama üzerinde durulması gereken noktalara değinmesi sebebiyle herkese Murat Sonerin kanalını öneririm. Özellikle yasak elma (böylesi senaristin elinde yok 🙂 videosu, 9 kere leyla (gel pisi pisi terapisi 🙂 ve bay yanlış (sizin hiç bir İspanyol tarafından Türklüğünüze laf edildiği oldu mu? 🙂 incelemeleri efsane. Başarıların devamını diliyorum ve bu yıl videolarıyla beni güldürdüğü zor zamanlarda vaktimizi daha iyi film ve dizilere yönlendirdiği için kendisine sevgi ve saygılarımı iletiyorum.

Simply Nailogical, Not Logical, Podlogical

Makyaj yapmam, oje sürmem, genellikle bu içerikli kanalları da izlemem, izleyenleri ve deli gibi takip edenleri de sevmem ama sırf espri anlayışı için Cristine’nin videolarını izliyorum. Galiba bir şeye haddinden fazla takıntılı olan insanları seviyorum. Ve bir de Cristine diğer youtuberlardan farklı olarak aynı zamanda Kanada’da suç analizcisi olarak çalışıyor, hatta bir bölümünde patronunun tırnaklarını boyuyordu. Bazen erkek arkadaşı Ben videolara dahil oluyor hatta sıklıkla gözükmeye başladı, bazen kedisi Zylar ve Menchie, bazen küçük kız kardeşi Jen, bazen babası, Ben’in erkek kardeşi Mat… Üniversite eğitimini destekliyor hatta kazandığı paranın bir kısmıyla burs vermişti. Bunun dışında podcast yayınladığı bir kanalı, kendisine ait bir oje markası da bulunmakta. Podcasti dinlemenizi öneririm. Öok net ve anlaşılır bir İngilizce konuşuyorlar.

Japon Bir şeyler

Seiyuu videoları

Bu videoda Sugitan ve Kiiyan olmadığı için yeterince kaotik değil bence ama yine de bilgisayar üçlüsü, Hanakana ve takipçilerin kaçmaya çalışması 🎵don don chiki chiki don chiki don🎶 (6.47), tatsun vs. toshiyuki (10.00) güzel güldürdü.
Zavallı Tsugu Tsugu. Adamın hiç sosyal anksiyetesi olacağı aklıma gelmezdi. Lütfen kendisi genellikleri tüm kadın karakterlerin peşine düştüğü erkek ergen karakteri seslendirir. Sıçrayıp sıçrayıp sahnenin ortasına gelip geri dönmesi : )
Shimono Hironun olduğu her şeye gülüyorum artık. özellikle 4.03’te başlayan olay, Kennin “oi” diye bağırması, her fırsattan istifade dram çıkaran Mamonun mikrofonu düzeltmeyip devam etmesi, kouhai Tatsunun Shimonoya arkadan vurması, Shimononun replikleri söylemek yerine gülmeye başlaması. Çok iyi yaa 😂🤣🤣🤣 . Adamın gülüşü koronadan daha bulaşıcı.

Bu yıl bunlara çok güldüm. En çok böyle videolari izledim. Çekingen ve genellikle sakin Japonların gerçek bu kadar çılgın olduklarını düşünmezdim. Anime seslendirmek herkesin yapabileceği bir iş değil🤣. Aşağıdaki videoda beni depresyonumdan çıkardı.

Neyin kafasını yaşıyorsanız ben de aynısından istiyorum. Sakurai sama😍 私の中でゆっくりおやすみなさい🥰. JunJun😍

Seiyuu Youtube kanalları

Light yagamiyi hala bu adamın seslendirdiğine inanamıyorum.

Bu yıl birçok seiyuu youtube kanalı açtı. Kimilerininde kanalları varmış onları keşfettim. Artık seslerini istemediğim kadar duyabileceğim. Torisan’ın kanalı, Namidai’ın kanalı, Mamo’nun kanalı, OnoD’nin kanalı, Natsuki Hanaenin kanalı… daha gidiyor böyle…

Rejet Archive

Bundan burada bahsetmeliyim bilmiyorum ama corona başlamadan önce beni en çok mutlu eden oyun ve drama cdsi firması rejetin youtube kanalı açık kimi içeriklerini paylaşmaya başlamasıydı. Japoncam yettiği kadarıyla kimi drama cdlerini dinledim. Gerçekten çok tuhaflar 😏.

Tetsuya Nomura, Final Fantasy, Yoko Shimomura …

Tetsuya Nomura, Square Enix’in başındaki adam nedense sürekli mimlere konuk oluyor. Arkadaşım kingdom hearts hayranıydı sabah akşam videolarını çekip atıyordu…

Hep FF fandomuna girmek istemiştim. İlk Vitayı aldığımda FFX’i oynamaya çalışıp yarım bırakmıştım bu yıl şu ve benzeri videoları izleyip gaza geldim ve FFVII eski versiyonunu aldım ve oynuyorum. Malesef ps4’e param yo,k olunca alıp remake’i oynayacağım. Nasıl yapacağım hakkında çok bir fikrim olmasa da oyunu bitirdikten sonra crisis core’uda bulup oynayacağım. Ne alakaysa eylül ayında üye olduğum spotifyda en çok dinlediğim music buymuş. Her neyse biraz spoiler yedim ama bu videoya bayılıyorum.

-Dramatic exit, come at me bro -did you shoot laser out of money? -yeah, so. -this is again rules isn’t it? – screw the rules I shoot money… -let’s make our fanfiction come true 🤣🤣🤣 They are ff7 fanbase. -nomura what have you done -no one can stop me
Spotify’a göre bu yıl en çok dinlediğim sanatçı Yoko Shimomuraymış. Kendisi genellikle FF oyunlarının müziklerini besteliyor. Kadını tebrik ediyorum. Valse di Fantastica, omnia Lacrima, Somnus, Sunset Waltz, Apocalypsis Auarious ve diğer bestelediği müzikler için. Sayesinde Latinceye merak saldım. Ve bu videoya çok gülüyorum.

Otomegames reddit

Gerçekten redditin en samimi olduğu ve insanların birbirine laf atmaktan ziyade eğlendiği çok samimi ve sevdiğim subreddit otomegamesten bu yıl neredeyse hiç çıkmadım. Hiç biri ile karşılaşmamış olsamda onları kız kardeşlerim gibi hissediyorum #regularhardcorefangirlproblems

Bu Blog

Bu yıl beni en mutlu eden şey bu blog.

Blogun alan adını aldığımdan beri bu bloga daha çok vakit ayırabildim. Dolaylı olarak alan adını almamda korona yardımcı oldu, normalde dışarda yemeğe ya da pdfe gidecek ve ilerki dönemlerde azalacak harçlığım alan adına gitti. İyi ki gitti çünkü blog yazma hefesim arttı. Yazdıkça rahatladığımı, küçük çaplı da olsa bir şeyler üreterek kendimi iyi hissettiğimi farkettim. Ve bu blog bana özgüven verdi. İlk başlarda çekinerek yazarken şimdi daha özgüvenli yazıyorum.

Ve bu yüzden siz okuyucularıma teşekkür ederim. Yorum yapmasanız, beğenmeseniz, tamamını okumayıp sadece başlıklara bakıp geçseniz bile çok teşekkür ederim, sırf tıkladığınız, benden haberdar olduğunuz ve beni bu kalabalık ama yalnız dünyada değerli hissettirdiğiniz için teşekkürler.

Umarım 2021 yılı herkes için güzel ve huzurlu bir yıl olur.

-Alumina

edit: lütfen bu anketi doldurmayı unutmayın.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s