Otome/Visual Novel, Oyun

Collar x Malice

Herkese Merhaba

Bu yazıda en sevdiğim otome oyunlarından biri olan Collar x Malice’ten bahsedeceğim. Ayrıca bu yazıyı White Fuyuya hediye ediyorum(nasıl oluyorsa artık😁) umarım en yakın zamanda bu oyunu oynar ve yorumlarda tartışırız : ) O olmasaydı bu yazı daha aylarca taslaklarda beklerdi 🙂

Bu oyun ilk olarak 2016 yılında Japonyada PSVita için piyasaya sürüldü, yapımcı şu ana kadar bu blogta incelemelerini gördüğünüz diğer tüm oyunlar gibi Otomate/idea factory. Bir yıl sonra Aksys tarafından İngilizceye çevrilip diğer pazarlara sunuldu. Şahsen benim en sevdiğim otome oyunlarından biri olan bu oyunu aksiyon, polisiye, gizem seven herkese öneririm. Bitirdikten bir süre sonra boşluğa düşüp adalet hakkında uzun uzun düşünmeye başlayabilirsiniz duyrulur. oyunun resmi web sitesi için tık tık.

Hikaye

Bu tasmayı boynuma kim taktı ?

Hikayemix 20xx yılının Tokyosunda, Shinjuku bölgesinde geçiyor. Nisanın birinde Adonis isimli bir terörist grup “Japonyada adalaleti sağlamak için X-Günü olaylarını başlatıyoruz. Amacımız basit, ülkeden yozlaşmayı temizlemek, yeniden doğuşumuz için Shinjukuyu seçtik…” falan filan deyip Shinjukudaki ekranlara gözükürler. İlk başlarda kimse ciddiye almaz tabi.

Ardından bir kaç polis memuru kaybolur. Kaçırıldıkları anlaşılır, sonraki ay kayıp polis memurları ekranlarda suçlanarak öldürülür. Gelecek aylarda bu tür olaylar devam eder. Bir okul havaya uçar, insanlar sokaklarda ölü bulunur, kimi evlerde cesetler ve ürkütücü oyuncaklar bulunur. Ve bu olayların yaşandığı her yerde roma rakamlarıyla büyükçe yazılmış geri sayımı gösteren numaralar, gelincik(anemone) çiçekleri ve terörist grubun sembolü olan bozuk para polis tarafından bulunmuş, bu semboller o olayın ya da vakanın arkasında kendini Adonis olarak tanıtan grubun olduğunun kanıtıdır.

X-günü olayları ya da X-günü geri sayımı diye anılan olayların devlet durduramaz bu yüzden Shinjuku bölgesi karantina altına alınır, giriş ve çıkışlar kapanır ve Shinjuku oturan 20 yaş üstü herkese kendini koruması için tabanca verilir. Tabi bu tedbirler başka sorunları da beraberinde getirir.

20XX’in son ayında, aralık ayında yani bu ay, olaylar tüm hızıyla devam etmektedir. Bu sırada Shinjuku polis ofisinde çalışan ve görevi X-günü olaylarından dolayı endişelenen halka yardım etmek olan İchika kendini X-Day olaylarının içinde bulur.

Mochida ve Saeki

Ichika işe yeni başlamış çaylak bir polis memurudur, telefonlara bakar, telefon edenlerin evlerini ziyaret eder ve onlara her şeyin yolunda olduğunu söyler, bazen iş arkadaşı Saeki ile takılır. Günleri böyle sürerken bir gece Shinjuku parkından bir duyum alır. Üssü Mochido ile parkı kontrol etmeye gider, sen sağı ben solu kontrol edeyim derken yolları ayrılır ve arkadan birisi Ichikayı bayıltır.

Uyandığında boynunda bir tasma, etrafında gelincik çiçekleri vardır ve vücudunu hareket ettirmekte çok zorlanır. Gözlerini açtığında kendini kilise gibi bir yerde olduğunu fark eder. Hareket etmekte zorlanır, ölüme yaklaştığını hisseder. Bir ses duyar, sesin tasmadan geldiğini fark eder. Ses “Uyanmış gözüküyorsun, şuan şaşkınsındır, seninle özel olarak konuşmak için bu durumu ayarladım”. Ichika hemen “Ben nerdeyim? Neden boynumda tasma var” diye sorar. Ses “Bu soruların cevabını şimdilik veremem, sen denek olarak seçildin, senin sayende X-günü olaylarını gözlemleyeceğim, sen ki adaleti sorguladın. Kendi adaletinle hareket etmeye başladığında seninle yüz yüze görüşeceğiz” der. Ichika daha çok soru sormaya başlayınca ses “sessiz ol, ölmek mi istiyorsun? Tasmada hemen boynuna enjekte edilebilecek öldürücü bir zehir var. Ayrıca tüm konuşmalarını duyabilirim.” der ve tasmayı anlatmaya devam eder “Evet Hoshino Ichika bize adaleti göster “.

Ichika olayları anlamaz, vücudunu hareket ettirmeye çalışır ve öldürücü olmasa da belirli bir dozda zehrin vücudunda olduğunu tasmadan öğrenir. Tam ben ne yapacağım şimdi, birisi lütfen yardım etsin derken baygın halde bulunduğu kilisenin kapısı açılır ve içeriye birileri dalar.

Aiji Yanagi ve Ichika chan

Adam “dayan! Sana ne olduğunu biliyoruz” der Ichika tam “siz de kimsiniz? nasıl?” derken iki kişi daha gelir. Kendilerini dedektiflik ofisinde çalıştığını söyleyen adam, ofislerine bir mektubun geldiğini ve mektuba göre X-günü olaylarının devamı olarak 6 aralık günü bir kadının zehirlenerek öleceğini ve bunu durdurabilecekleri yazmaktadır. Konuşurlar ve mektuptaki kodu girerek zehri etkisizleştirirler. Aiji yanındaki Sasazuka ve Mineo ile Ichikayı sonra tekrar olaylar üzerine konuşmak için dedektiflik ofisine çağırır. Hemen üssünün yanına dönmek zorunda olan Ichika da kabul eder.

Mochida yanına gidince oyun bize ilk seçeneğimizi sunar. Mochidaya başına gelenleri anlat ya da anlatma. Anlat seçeneği oyunun ilk kötü sonu. 😁

Gece eve dönünce Ichika kardeşi Kazuki ve kankası Akito ile karşılaşır. Sonra bu zamana kadar olan tüm X-günü olaylarını yatmadan önce tekrar eder. Sonraki gün işe gider ve dedektiflik ofisinin yerini bilmediğini ve dün gece Aijinin birisinin onu almaya geleceğini söylediğini hatırlar. Yorgunluktan uyur ve tuhaf bir adam onu uyandırır. ” Aaa uyuyan prensese bak. Seni onlara götüreceğim” falan der. Ichika tam “tasma, dedetiflik” ofisi derken adam Ichikayı susturur. “ölmek mi istiyorsun? her an ölebeliceğini bilerek yaşamak nasıl bir duygu?” diye sorar. Adamdan çekinen Ichika susar. Sonrasında adam kendini Kageyuki Shiraishi olarak tanıtır ve beraber dedektif ofisine giderler. Ichika Meşhur Shiraishinin bu tuhaf giyinen adam olduğuna inanamaz.

oyundaki en sevdiğim cgler içinde Shiraishi olanlar : )

Ofiste Yanagi, Sasazuka ve Enomoto bu ikiliyi beklemektedir. Kendilerini tanıtırlar amaçlarını anlatırlar, Ichikanın telefonunu ve tasmasını ararlar, sonra camdan içeri Okazaki atlar. Ichikaya düşünmesi için süre verirler. Bu sürede Ichika hangi davayı araştırmak istediğini düşünür. Bu arada birilerinin polise sızdığını da düşünüyordur.

Bundan sonrasında seçtiğimiz seçeneğe göre karakter roularına girip olayları araşırıyoruz. Karakter Routlarını anlatmayı çok istesem de burada kesiyorum. 😉 Belki başka yazılara.

Görsellik

Oyunun Karakter tasarımlarını Amnesia Memoriesten de tanıdığımız Hanamura Mai yapmış ve şu sıralar kendisi Yuiga Satoru (PoAH) ile davalıydı. Olaylar en son nasıl bitti bilmiyorum.

Sasazukanın montuna hayranım

Neyse bu konuya odaklanmayalım. Kendisinin çok güzel bir tarzı var ve bence bu oyundaki karakter tasarımlarında iyi işler çıkarmış, sadece bazen bazı karakterlerin parmakları fazla uzun geldi o kadar., bazı cgler anatomik olarak tuhaftı ama genel olarak güzeldi. Ve birde Kei karakter tasarımı olarak bana biraz ürkütücü geliyor

özellikle bu pozu, beyaz saç beyaz kaş bana biraz ürkütücü gelmişti başlarda.

Sistem

Oyunda değişiklik olsun ve polisiye macerayı hissettirsin üç tane mini oyun eklemişler. 1. nişan alma oyunu. Kimi sahnelerde Ichika nişan alıyor ve eğer kurşun doğru yere isabet edip etmemesine bağlı hikayenin ilerleyişi değişiyor. 2.si olay yeri arama. Oyun ilerledikçe ipucu bulmak için odaları arıyoruz, vitanın dokunmatik ekranı burada güzel işe yarıyor. 3.sü bazen polis ofisinde belirli katlara inip çıkabiliyoruz. Bu mini oyunlar oyuna eğlenceli bir ekleme olmuş ama tahmin edersiniz ki çok sınırlılar.

Oyunun menüsünü çok güzel tasarlanmış. Sözlük, bölüm seçimi, ve bulduğumuz ipucuları görebileceğimiz materials diye bir seçenek var menüde.

Oyunda çok fazla seçenek ve son var. Oyunda bazen Ichikadan akıl yürütmesini istiyorlar o sorular ve seçenekler mavi oluyor, bazen seçenekler karakterin bize güvenip güvenmediğini gösteriyor. Ve bazı seçeneklerde oyunun kötü sonlarına götürüyor.

Bu oyunda totalde 38 tane son vardı. Yanlış hatırlamıyorsam. Her karaktere bir mutlu bir trajik son. Yanaginin hikayesinde açılan özel bir son ve kötü sonlar. Kötü sonların bazılarında Adonis üyeleri tarafından öldürülüyoruz ki o sonlara gidiş yolu çok komik. Gecenin köründe eve dönen Ichika yıllardır kullanmadığı yolu kullanır ve ta da Adonis üyesi karşısına çıkar. Oynarken çok eğlenmiştim. Trajik sonlarla ilgili de, Japonyada çıkan cxm unlimetedin paketinin içinden bir kitapçık çıkıyormuş. Kitapçıkta bu oyunda trajik sonların devamı varmış ve sağolsun bir bloger onları çevirip paylaşmış. Özellikle bir karakterin trajik sonu mutlu sonundan daha mutlu gelmişti, sonra devamını okuyunca neden trajik son dendiğini anladım.

Müzik ve Ses

Oyunun müziklerini Manyo bestelemiş. Çok güzel bir iş çıkarmış. Özellikle bu ve şu parçalar favorim. Oyunun açılış ve kapanış şarkılarını Plastic tree söylemiş, opi çok beğendim ama nedense spotifyda bölgesel kısıtlamalara girdiği için dinleyemiyorum. Gerçekten birisi tüm otome müziklerini spotify’a koysun artık.

sielnt noise şarkının tamamı için tık tık.

Seslendirme konusunda da oldukça iyi isimler bizlerle. Normalde uzun uzun liste yapacaktım ama o kadar çok karakter var ki vazgeçtim. Benim için en akılda kalan performans Shiraishi karakterini seslendiren Ryohei Kimuraydı ve Ono Suzuneyi seslendiren Uena Reina.

Ana karakterler:

 • Yanagi Aiji – Morita Masakazu
 • Shiraishi Kageyuki – Kimura Ryohei 😍
 • Okazaki Kei – Yuuki Kaji
 • Enomoto Mineo – Saito Souma
 • Sasazuka Takeru – Namikawa Daisuke 😍

Yan Karakterler

 • Rei Mikuni – Toriumi Kohsuke 😍
 • Yasshiro Isshiki – Shouta Aoi 😍
 • Sera Akito – Hanae Natsuki 😍
 • Yuzuru Saeki – Ono Yuuki
 • ….

Karakterler

Çok spoiler vermemeye çalıştım. Hafif spoilerlarla idare edin artık. Buna ve şuna bakmanızı da öneririm😋.

Ichiko Hoshino (ana karakter, sen)

 • Çaylak polis memuru, telefonlara bakmak ve insan ilişkileri ile sorumlu. 21 yaşında.
 • Saç stilini çok anlamlandıramasamda çok tatlı bir tasarımı var. Yeşil gözler, saç tokası falan.
 • Diğer karakterler kendisine kedicik, kedi hanım, aptal kedi diye isim koyar.
 • Ergen kardeşi Kazuki ile küçük bir apartman dairesinde yaşıyor. Ailesinin geri kalan üyeleri uzakta başka bir şehirdeler. Anlayacağınız hem kardeşine bakıyor hem de polis olarak çalışıyor. Bana sorarsanız dünyadaki tüm çikolataları hakediyor.
 • İyi yemek yapar ve nişan alır. Sevecen ve tatlıdır. Diğer otome ana karakterlerine kıyasla bana daha içten bir karakter geldi. Bir kere bir abla, sonrasında hata yapıyor, pes etmiyor ve çabalıyor. Yani boş boş oturup tüm işi diğer karakterlere bırakmıyor. Her an ölebileceğini bilse de olayları çözmeye çalışıyor.

Aiji Yanagi

 • Detektiflik ofisinin başı, eski polis memuru. Önceden Shinjuku Polis Merkezinde araştırma soruşturma bölümünde çalışıyormuş. Bir sebepten dolayı işten ayrılıp X-günü olaylarını tek başına çözmeye karar verip dedektiflik ofisini kurmuş.
 • Az ve öz konuşur. Soğuk durmasına rağmen babacan bir hali vardır. Sigara içmeyi sever.
 • Kuudere karakter. 28 yaşında.
 • Kendisi oyundaki en makul karakter, tam evlenilecek adam😅. Cidden. Soğukkanlı. Sorumluluk sahibi. Mineo, Takeru, Kei ve Shiraishinin babası. Onların sağlıklı beslendiğinden emin olmak istiyor. İnsanların canının yanmasını istemiyor. Yemek ve temizlik yapmayı biliyor ve bunu diğerlerinin gözüne sokmuyor, erkeklik damarı diye triplere girmiyor…
 • Kendisinin routunu diğer 4 karakteri bitirdikten sonra ulaşıyoruz. Bir nevi oyunun ana karakteri.
 • Kendisi X-Günü olaylarını genel olarak inceliyor. Routunda Adonisin başındaki adamı öğreniyoruz… (tahmin etmesi zor değil ama olsun)

Mieno Enomoto

 • Eski polis memuru, Shinjuku polis merkezinde alan işleri (field operation?) takımındaymış. Genç olmasına rağmen işten ayrılıp Aijinin dedektiflik bürosuna katılmış. Neden acaba?
 • 23 yaşında, enerjik. Genki guy.
 • Japon tarihine meraklı, o yüzden yelpazesi ile gezer ve bir kabuki tiyatrosunda oynuyormuş gibi abartılı hareketleri vardır. Ama aslında ergen aşk önerileri kitabı okuyacak kadar çocuksu bir karakterdir.
 • Kendisi X-günü olaylarının başlangıcını. Nisan ve Mayıs olayları, yakalanan ve öldürülen polisleri araştırmaktadır.

Takeru Sasazuka

 • Bilgisayar ve hackleme işlerinde inanılmaz yetenekli olmasına rağmen sosyal ilişkilerde ve fiziksel işlerde sınıfta kalmış, detektiflik ofisinin bilgi kaynağı karakter. Diğer dedektif bürosu üyeleri gibi bir zamanlar Shinjuku polis merkezinde siber suçlar bölümünde çalışıyormuş. Neden ayrılmış acaba?
 • Abur cubur, özellikle donut yemeyi çok sever. Japan yemeklerini sevmez. Mineo ile sürekli atışır. Ichikoya aptal kedicik (Bakaneko) der. Bunu öyle içten, bakanın ka’sını bastıra bastıra söyler ki anlatamam.
 • Tabancaları sevmiyor.
 • 24 yaşında. Tsundere. Alaylı konuşmanın uzmanı, küstah ve aklından geçenleri söylemekten hiç çekinmez.
 • Şahsen benim en sevdiğim 2. karakter. Köpekleri kedilere tercih etmeseydi daha çok sevebilirdim. 😂
 • Kendisi X-günü olaylarından Haziran ayında yaşanan okul patlama olayını, ve ağustos ayında yaşanan online oyun cinayetlerini araştırmaktadır

Kei Okazaki

Özellikle bu cg’yi seçtim Yoshinari de burda.
 • Shinjuku polis merkesinde SP(specail police, koruma gibi bir şey) olarak çalışmaktadır. Söylediğine göre işi dedektiflik ofisini korumaktır ama aslında dedektiflik ofisini gözetler ve bunu Shinjuku Polis merkezine iletir.
 • 26 yaşında. Genki mi desem, yandere mi bilemedim.
 • Mesaj atmayı ve kaomoji kullanmayı sever.
 • Çaktırmaz ama zeki ve uyanıktır. Neşeli enerjik davranır ama sakladığı bir şeyler vardır. Güçlü ve kuvvetlidir. Ofise girmeyi aklına koyduysa yapar, 4 kat çıkıp pencereden girmek bile olsa. Sürekli bir yerlerden fırlar. Gerçekten. Çok ısrarcıdır.
 • Tuhaf abur cuburları sever. Salatalıklı turşulu çikolata falan🤢. Bunları astı Hideakiye sürekli sipariş. Ev işleri ile arası kötüdür. Sosyal ilişkilerde de arası pek parlak değildir.
 • X-günü olaylarından temmuz ayı olayı röntgenci cinayetini ve kasımda gerçekleşen trafik kazalarını araştırmaktadır.

Kageyuki Shiraishi

 • Evet sırada en sevdiğim. Shinjuku Polis merkezinde, suç laboratuvarında profil uzmanı (suç mahallinden suçluların karakterini, psikolojisini anlamayıp gelecek adımlarını tahmin etmeye çalışan iş, aynı zamanda suç mahalli araştırması da yaparlar) olarak çalışan karakter. Yani işte çalışırken bir yandan da dedektiflik ofisine yardım ediyor. Olayların gerçekten adonis tarafından mı yapıldığını yoksa kopyacıların işi olduğunu falan anlıyor. Neden dedektiflik ofisine yardım ediyor meçhul. Yanagi ile iyi arkadaşlar.
 • 29 yaşında. Yandere. Oyunun en trajik hikayesine sahip karakter😥.
 • Eğer giysileri yeterince fikir vermediyse kendisi gerçekten tuhaf eksanterik bir karakter. Sokak kedilerini çok seviyor ve kediler gibi özgür olmak istediği için kedi kulağı tokaları ve aksesuarları takıyor. Sokakta bulduğu kedilere numaralarla isim veriyor. Acaba 14 numaraya noldu?
 • Tuhaflığı sadece bununla kalmıyor. İnsanların isimlerini gereksiz bulduğu için öğrenmez. Sırf diğer insanların tepkilerini görmek için tuhaf şakalar yapar falan. Kendisinden tüm polis merkezi şikayetçidir ama işinde iyi olduğu için laf edemezler. Şahsen oyunun en eğlenceli kısımları bunlardı.
 • İşinde çok iyi olmasına rağmen insan ilişkilerinde kötüdür. Mesleğin gündelik hayata yansıması mı denir bilmem ama sürekli insanları okur. Yalanları görür ama herkesten iyi söyler. Astı Mukai ile sürekli kavgalıdır.
 • Oyuna başlar başlamaz Shiraishinin routuna giremiyoruz. Diğer üçlüden birini bitirince açılıyor. Buradan da ne kadar spoiler yüklü bir karakter olduğunu anlayabiliriz.
 • X- günü olaylarından eylül-ekim ayında gerçekleşen yanına oyuncak bebekler bırakılmış intihar süsü verilmiş ölüm kazalarını araştırmaktadır.

Yan Karakterler

Ichika, Sakuragawa ve Mukai. Muhteşem üçlü

Oyunda o kadar çok yan karakter var ki anlatamam, ve hepsinin güzel hikayeleri var. Özellikle olaylar çözülmeye başlandıkça ve her şey yerine oturdukça oyundaki kötü karakterleri ki bunlar terör grubunun elemanları oluyor anlamaya ve hak vermeye başlıyorsunuz. Çok spoiler vermek istemem ama bazı karakterler çok tatlı. Özellikle yukarıda resmini gördüğünüz Sakuragawa ve Mukai. Bu üçlünün beraber olup Shiraishi bashing coalition (Shiraishi dayak dayanışması) sahneleri harikaydı. Oyunda en sevdiğim yer o ksımlardı.

Sonra davalar ve olaylarla ilgilenirken yan karaktleri, adonis üyelerini ve onların hikayelerini öğreniyoruz. Şahsen oyunun bu yönü çok ilgi çekici. Röntgenciliğe uğramış bir üye var hikayesi üzücüydü, kötü yanlış etiketlenmiş ve hayatına devam etmeye çalışan ve bu yolda zorlanan karakter var, arkadaşları tarafından zorbalığa uğramış olan var, öğrencileri tarafından istismara uğramış biri var. Var da var… Oynayıp bulmayı size bırakıyorum. Ben ilk oynarken sadece ana karakterlere odaklanmıştım ama bu yazıyı yazarken yan karakterlerinde ne kadar iyi yazıldığını ve güzel karakter gelişimi olduklarını fark ettim.

Notlar

 • Oyunun bir fandiski var, Unlimited isimli. Fandiski bu yıl Aksys ingilizceye çevirdi ama o nasıl çeviri? Yazım hataları ile dolu. Bu yüzden Twitterda dellenen fandom tüm yazım hatalarını, anlatım bozukluklarını bulup bir excel dosyası hazırlayıp Aksyse yolladı. “Bize patch ver Aksys ” Hayataımda denk geldiğim en güzel olaylarlardan biriydi.
 • Oyun hikaye odaklı olduğu için romantizmiin çoğunu fandiske atmışlar. Duyrulur.
 • Gelecek yıl bir anime uyarlaması çıkması bekleniyor. Çok heyecanlıyım. Oyunun hakkını veremeyecekler ve baş çocuk Yanagi olacak ama olsun. Anime olarak görmek istiyorum
 • Oyundaki terör örgütünün isminin Adonis olması beni şaşırttı. Yunan mitolojisine hatırladığım kadarıyla Adonis Persephone ve Apfroditin paylaşamadığı bebekti.
 • Redditte, canımın içi otome games fandomunda bu oyunun tartışlmalarında gezerken ilginç bir bilgiyle karşılaştım. Kimileri oyundaki örgütün gerçek hayattaki bu örgütten az buz esinlendiğini düşünüyor.
 • Önerilern oynama sırası: Mineo – Sasazuka – Kei – Shirasihi ve son olarak da Aiji. Ben oynarken ilk Kei ile başlamıştım, sonra Sasazuka ve Shiraishi ardından Mineo. Shiraishi ve Keiden çok spoiler yediğimden Mienoyu oynarken sıkıldım.
Bu oyundan etkilenip yapmaya çalıştığım bullet journal, gelecek yıl yine deneyeceğim.

Şimdilik Bu kadar. Belki ilerde bu oyun ile ilgili yine yazı yazarım, mesela fandiski oynarken 😂. Neyse karakterlerin teker teker routlarından bahsetmek isterdim ama okul ve ödevlerden nefes almakta zorlanıyorum. Bu yazıyı bu ay yazıp bitirdiğim için mutluyum.

Şimdilik bu kadar herkese iyi yeni yıllar ve bol oyunlu günler

-Alumina

“Collar x Malice” için 8 yorum

 1. Çok teşekkür ederim bana armağan ettiğin için! >~< Oyun bittikten sonra zevkini çıkara çıkara okuyayım diye henüz pek göz atmadım heheh~ Bitince tekrar geleceğim ❤

  Liked by 1 kişi

 2. Oyunu bitirip geldiim 😀 Üzerimde Aiji rotasının tatmin etmişliği olduğundan keyfim yerinde epey sdklfjlsfdkjş Bayıla bayıla oynadığım bir otome oldu, elbette kendi eksikleri vardı ama insanı fazlasıyla düşünmeye sevk ediyor ve bu bile başlı başına harika :’) Favorim Aiji oldu ama her karakter ayrı şahsına münhasır ve güzeldi. Etkileşimlerini izlemek de çok hoştu, özellikle Kei ile Kageyuki’nin atışmalarını ksdfljfkşdjlkdfjl X-Day olaylarını gerçekleştiren “suçluları” da çok sevdim, Kageyuki rotası başlı başlına duygu seliydi zaten, ikizlerin hikayesi de çok kalp kırıcıydı. Kageyuki ve biraz da Aiji’nin gereksiz yere suçlu hissettirildiğini düşünüyorum ve bunu yaşamak zorunda bırakılmaları kalbimi acıtıyor. Özellikle Kageyuki… Umarım Unlimited’da biraz daha toparlamışlardır bu durumu Ayrıca ek bilgiler için de teşekkür ederim, özellikle şu örgütten haberim yoktu hiç.

  Liked by 1 kişi

  1. Gerçekten dediklerinin hepsine katılıyorum. Oyunu bitirir bitirmez yorum yapmaya gelmene çok sevindim. Karakter etkileşimleri gerçekten çok eğlenci, ben mineo ve sasazukanın atışmalarını çok seviyordum, zavallım mineo. Suçlular da çok iyidi. Ben ogatanın gözlerini açmasına şok olmuştum. Favorin Aiji demek, tahmin etmiştim. Tüm karakterleri ayrı ayrı seviyorum ben de ama favorim Shiraishi. Onun dışında Ichika çok harika bir ana karakter değil mi ya ?

   Liked by 1 kişi

   1. Hehehee bekliyordum bitse de koşsam diye uwu Aynenn Mineo ve Takeru’ya da çok güldüm, inanılmaz iyi geliyordu gergin modu bile yumuşatıyorlardı. 🙂 Ogata da çok güzel bir karakterdi ya… Shiraishi hak ediyor gözündeki değerini :3 Ichika öyleydi aynen, Takeru’ya karşı biraz daha dişli olsa tam olurdu ama Mineo rotasında Mineo’yla uyumlarına bayılmıştım.

    Liked by 1 kişi

     1. Doğru sahiden, insan aklında pek çok soruyla kalakalıyor öylece. Ben de öyle düşünüyorum harikaydı~ Teşekkür ederiim mutlaka bakacağım c:

      Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s