Anime, Kitaplar

Bungou Stray Dogs + Kitap Okuma Meydan Okuması 2021

Herkese merhabalar

Son zamanlarda izlediğim çok keyifli bir o kadar da ilginç bir animeyle karşınızdayım yine. Animemiz edebiyattan esinlenmiş fantastik bir mafya hikayesi.

Edebiyatın başıboş köpekleri de diyebileceğimiz bu animedeki baş karakterler Japon edebiyatındaki yazarların adlarını taşıyor ve özel güçleri de o yazarlarının eser adlarından geliyor. Anlamak için bunu Türk edebiyatına uyarlayalım. Düşünelim ki ana karakterimiz Oğuz Atay, Tutunamayanlar diye bağırdığında gücü ortaya çıkıyor ve herkes düşünmeye başlıyor falan. Cidden gelecek sezonlarda lütfen Türk Edebiyatı da gelsin. As bayrakları as yapmak istiyorum.

Gerçekten bu animeyi diğer animelerden ilginç kılan özellik bu. Mitolojiyi çok kullandık yeni bir şey deneyelim demiş olmalı Japonlar. “aaa ne var elimizde ? Yazar ve eserler mi ? hadi bundan karakterler yapıp günümüz tokyosuna getirip kapıştıralım, arada bir meşhur alıntılarda yaparız..” demiş olmalı yazar. İyi demiş ve çok ilginç bir eser çıkarmış. kendimi yeni karakterler geldiğinde acaba bu kim olabilir, kime atıfta bulunulmuş diye düşünürken buldumBu arada bazen karakterler yazarın kendisi olmuyor, ama yazarın yazdığı kitapta geçen karakterlerden biri oluyor.

Her neyse ana karakterimiz Atsushi Nakajima yetimhaneden atılmış aç aç nehir kıyısında takılırken boğulmakta olan bir adama yardım eder ve adamı nehirden çıkarır. Adam “intihar etmeme nasıl engel olursun ?” diye Atsushiyi paylar ve sonra kendini Dazai Osamu olarak tanıtır. Kendisine yardım ettiği için Atsushiye iş arkadaşı Kunikidakunla yemek ısmarlar.

Kunikida Dazai ve Atsushi

Boynunda sargılar olan ve sürekli ölmek istediğini söyleyen Dazai ve onun ciddi dedim dedik sürekli not tutan iş arkadaşı Kunikida silahlı detektiflik ofisi denen bir yerde çalışmaktadır ve son zamanlarda Tokyoda gerçekleşen beyaz kaplanı araştırmaktadırlar. Beyaz kaplan lafını duyunca irkilen Atsushi kaçmak ister ama bizimkiler onu bırakmaz ve kaplan hakkında ne bildiğini sorarlar. Olaylar ilerler ve Atsushi özel gücünü keşfeder, özel güçlü insanların olduğunu öğrenir, silahlı detektiflik ajansına katılır, liman mafyasına dalaşır. Olaylar ilerler. Kendinizi ölüm ve hayatın anlamı üzerinde kafa yorarken buluruz. Olaylar ilerler, kendimizi yaşam amacı aramaya başlarız. Olaylar ilerler karakterleri birbirleriyle shiplemeye başlarız falan filan felan. Kısaca ben animeyi izlemenizi ve teker teker tüm karakterleri görmenizi öneririm.

Notlar:

 • Animemiz 3 sezon + 1 film. Bana sorarsanız 2. sezon efsane. Ve iyi haber bu anime devam ediyor.
 • Animemiz Kafka Asagiri tarafından yazılmış ve 35 ya da gerçek adıyla Harukawa Sango (burada güzel bir kelime oyunu var. san:üç, go:beş demek. sango üç beş, 35 sanjugo) tarafından çizilmiş. Şahsen karakter tasarımları çok güzel ve hikaye çok uçuk, anlayacağınız tam benlik.
 • Harukawa Sangonun kendine ait ilginç bir tarzı var. Diğer işlerini de görmek isterim.
Soldan sağa: Atsushi Nakajima, Osamu Dazai, Kunikida Doppo, Ranpo Edogawa, Akiko Yosano, Kenji Miyazawa, Yukuchi Fukuzawa, Juichiro Kanazaki ve kardeşi Naomi Kanazaki
 • Kafka Asagiri tahmin edersiniz ki beyfendinin gerçek adı değil. Çok sevdiği için kendine Kafka adını koymuş. Ayrıca bu Japonlar neden Kafka’ya bu kadar düşkünler merak ediyorum, geçen yıl Haruki Murakaminin kitabını okumuştum oradaki karakterde kendine Kafka adını vermişti. Hatta kitabı ismide Sahilde Kafkaydı. Bu arada Kafka hala animede gözükmedi. Neden acaba?
 • Animeyi uzun uzun anlatmayı isterdim ama üşendim ve izlemesi inanın daha zevkli. Kitap okuma meydan okumamda yine bu animenin adı geçecek zaten. İlerde Mangasını okumayı da düşünüyorum. Şuan bu yazıda animenin hakkını çok veremediğimi hissediyorum ama olsun kendisinden ilerde yine bahsedeceğim zaten.
 • Animesinde başlarda olayları takip etmekte zorlandım. Özellikle Ranponun geldiği bölümlerde yazar abartmış dedim. Bazen nasıl ne ara böyle oldu diye düşündüm.
 • Animenin benim için en güzel yanı ilgi çekici karakterler ve yan karakterler. Hepsinin bir geçmişi var. Özellikle İleriki sezonlar, hal ve tavırlarına ölüp bittiğim Dazai’ın geçmişine odaklanıyor. Ve tahmin edersiniz ki en sevdiğim karakter Dazai.
😥😥😥
 • Animede o kadar çok karakter ve sevdiği seiyuular varki anlat anlat bitiremem o yüzden en iyisi izlemek. Belki iler ki yazılarda yine bahsederim.
 • Animeyi tekrar özet geçmek gerekirse, 1. sezon Japonlar Japonlara karşı, 2. sezon Amerikalılar gelir Japonları dışarı çıkın gel kapışalım der, 3 ve devamı Rus Edebiyatı gelir Japonları ve Amerikalıları döver. Harika değil mi ya? Rus edebiyatı gelip herkesi dövüyor. Lisedeki edebiyat hocam Rus yazarların realizmi en iyi kullanan yazarlar olduğunu söylerdi hep.
Francis Scott Fitzgerald, özel gücü “Muhteşem Fitzgerald”
Fyodor Dostoyevski, Özel gücü “Suç ve Ceza”
 • Animenin Atsushi’yi seslendiren Uemura Yuuto’nın sunduğu kendine ait kısa bir radyo ve konuk programı bulunmakta. Tüm bölümleri izleyemedim ama Dazai’ı selendiren Mamonun ve Chuuya’yı seslendiren kiiyanın geldiği bölüm için tık tık. Bu ikili hayatımda gördüğüm en kaotik ikililerden.
 • Kiiyan demişken animenin açılış ve kapanış şarkılarından bahsetmemek olmaz. Kiiyan aynı zamanda Granrodeo isimli grubun solisti ve animenin bazı açılış ve kapanış şarkılarını söylüyor, bknz. Bu arada animenin müzikleri genel olarak güzel. Tüm açılış ve kapanış şarkılarının spotify playlisti için tık tık.
 • Arıca söylemeyi unutmayayım bu animenin bir de tiyatrosu var. Henüz izleyemedim ama kimi sahnelerin videolarını youtuba koymuşlar.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s