hayat

Yeni Başlayanlar için Erzurum 101

Herkese Merhabalar

Liseyi Erzurumda okuduğumdan bahsetmiştim. Bu yazıda Erzurum denince akla ilk gelenler, ilk karşılaşmalarım ve Erzurumlular hakkındaki gözlemlerim hakkında yazacağım. Bu yazıyı okumadan önce bunu okursanız daha iyi olur.

Erzurumun konumu 🙂

Kar Kış Kıyamet ya da Gar Gış Gıyamet

Erzurum diyince insanın aklına gelen ilk şey nedir? Tabi ki de Kar. Dağların yanına kurulmuş bu güzide şehrin makyajı, kışın vazgeçilmezi. Kar.

Lisede ilk kar yağdığında camdan uzun süre izlemiştim. Herkes ilk defa mı görüyorsun diye sormuştu. İlk defa görmüyordum ama ilk defa bu kadar güzel yağdığını görüyordum. Sonraki yıllarda arkadaşlarım “bak Alumina, kar yağıyor” dediklerinde öyle bir bakış atmışım ki gülmekten yarılmışlardı. Gidin işinize der gibi bir bakış. Cidden kardan bile bıkılır. Nisanda bile kar yağdığını gördüm çünkü. Karla ilgili anılarımı konuş konuş bitmez ama en sevdiğim anım dışarıda karpostallık kar manzarası varken içeride arkadaşlarımla dondurma yemekti 🙂

Onun dışında Erzurum kar sporları ile uğraşmak için en güzel yer. Benim sınıf arkadaşlarımın bir kısmı milli curlingçi idi. Sayelerinde kar sporları hakkında bilgi sahibi hatta 2017 yılında yapılan EYOF’a izleyici olarak katıldım, curlingçi arkadaşlarımı destekledim. Harikaydı. Alina Zagitovayı canlı izledim.

Dün = Düneyin

Erzurum ağzına alışmakata ilk başlarda zorlanmıştım. İnanılmaz hızlı konuşuyorlar. Çok eğlenceli konuşuyorlar. Doğuda konuşulan diğer ağızlara kıyasla çok daha kibar geliyor bana (örneğin Malatya ağızı). Size bir kaç tane ilk karşılaşacağınız kelimelerden örnek

Düneyin = dün
Pirpirin = semiz otu
Kartol = patates
Uşağ = çocuk
devamsız = aptal
aş otu = kişniş
ayran çorbası = yayla çorbası

Özellikle bu kelimeleri seçtim çünkü bunların hepsi ile ayrı ayrı anım var. Mesela lisedeki matematik hocam bazı arkadaşlarıma devamsız derdi. Bende dersine devamsızlık yapmışlardır onunla ilgilidir diye düşünürdüm. Bir arkadaşım “devamsızın anlamını biliyor musun?” dedi, ben de “devamsızlığın mı var, hoca bunla dalga mı geçiyor? diye sordum. Cevap olarak “aptal demek aptal” dedi.

Onun dışında cümle sonları da değişiyor Erzurumda. “Biliyorum” oluyor “bilirem”, gidiyorum gidirem, istiyorum istiirem. Yaparsam oluyor yapsamsa ama bu çok nadir.

Erzurumlu Güloya, pepe ve diğerlerini de unutmayalım. Aaa birde fıkraları ile meşhur olan Erzurumlu Naim Hoca var.

Kete ve Diğer Yemekler

Erzurum ve Karsa has, ama çoğunlukla Erzurum, bir unlu mamül çeşididir kete. İnternette “unlu bir şeyin içine un kavurup koymak da ne ?” şeklindeki esprileri görüyorsunuzdur. Aldanmayın tadın, çok lezzetlidir. İlk Kete icat edildiğinde heralde sadece ellerinde un varmış, o yüzden içine un eklemişlerdir diye düşünüyorum.

Erzurumdaki üst kat komşumuzun yaptığı yolluk kete

Onun dışında Erzurumda yemek diyince akla ilk gelen şeyler bayramların ve misafirliklerin olmazsa olmazı içinde civil peynir bulunan su böreği, cağ kebap, sarma kadayıf, taş kadayıf, aş otlu çorba, cüflü peynir ve unutmadan her yemeğe giren ya da sadece kızartması yeten kartol var. Erzurumlu bir komşunuz varsa yaşadınız 🙂

Çay

Çay Rizede, Erzurumun üst komşusunda üretilir ama Erzurumda içilir gardaş. Genellikle çayı tavşan kanı içmezler, çok açık içerler ve yetmezmiş gibi üzerine limon eklerler çay kahverenginden saman rengine döner. Küp şeker kullanmazlar çayın yanında çitleme-çıtlama şekeri tercih ederler. Bence çayı açık tercih etmelerinin sebebi tıkanmadan çok içmek, hava soğuk olduğu için çay içerek ısınmak.

Ben çayı koyu seviyorum, hatta ilk taşındığımda Erzurumlulara inat çayı normal içtiğimden çok daha koyu içiyordum. Resmen acı oluyordu. Neyse buda zamanında yaptığım bir mallık.

Diyar-ı Dadaş

Anlamı için bakınız. Gerçekten Erzurumda adam gibi adam, delikanlı arkadaşlar edindim, kadın olmalarına rağmen. Hala konuşuyoruz. Erzurum halkını, özellikle belli bir kesmini çok sevmesem de aralarında harika insanlar var. Bu konuya çok girmeden burada kesiyorum.


Erzurumdan tamamen taşınalı bugün 2 ay oluyor. Bana hep iyi davrandın Erzurum. Ve ben düzgünce vedalaşmak istediğimden bu yazıyı adıyorum sana. Benim köyüm diyeceğim bir yer olmamıştı. Babam Malatyalı, annem Antalyalı, kardeşlerim de farklı illerde doğdular, ben İstanbul’da doğdum ve büyüdüm hayatımın geri kalanını da İstanbulda geçirmek istiyorum. Senin Sayende Erzurum İstanbula küçük, yaklaşık üç yıl kadar, bir ara verdim. Ve bu ara kendimle ilgili bir çok şeyi anlamamı ve keşfetmemi sağladı. Bu yüzden sana minettarım Erzurum. Ve seni özlüyorum. Sayende pek çok ilke adım attım. İlk defa direksiyonun karşısına Erzurumda geçtim.

Ben ilk defa araba kullanırkenki gökyüzü

İnsan bazen yaşadığı yeri bırakıp başka yerlerde yaşamalı. Benim ayaklarım hep gökyüzündeydi, Erzurumda lise okumak ve kısa sürede olsa yaşamak onları aşağı indirdi. Kısa bir süre sonra hayal dünyama dönsem de tekrar nasıl gerçeklere ineceğimi biliyorum artık.

Taslaklarda hakkında bir kaç yazı daha var ama şimdilik bu kadar. Görüşürüz Erzurum. Ve taşındığım gün ağlamayacktım demiştim ya. Ağlamıyordum, ama üst komşumuz bizi uğurlarken ağlamaya başladı, ardından biz de.

-Alumina

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s