Müzik

Yağmurlu Şarkılar [5/??]

Herkese yağmurlu bir İstanbul gününden merhaba

Bu şarkı listesi uzun süredir taslaklardaydı. Yağmur yağarken paylaşmak istedim. Şuan dışarıda yağmur yağıyor… Yey

İstanbulda Sonbahar, Teoman

diğer versiyon, gitarı konuşturduğu versiyon ve paramparça senfoni.
...
Akşama doğru azalırsa yağmur
Kız Kulesi ve adalar 
Ah burda olsan çok güzel hala
İstanbulda sonbahar
... 

Teoman Türkçe müzik diyince aklıma ilk gelen isimlerden biridir. Şarkının eski versiyonundansa bu versiyonunu daha çok beğendim. Adamın sesi şarap gibi yıllandıkça güzelleşmiş. Tamam hep güzeldi de şimdi çok daha olgun ve etkileyici bir hal anlamış.

Ayrıca İstanbul ve yağmur muhteşem ikili değil mi? Çay ve simit gibi, vapur ve deniz gibi, yeşil ve mavi gibi…

Rain, The Script

Yağmurlu şarkılar ararken bulduğum güzel bir şarkı. Enerjik bir şarkı. Rain ve Pain kelimelerinin estetik kullanımının hakkını vermiş bir şarkı 🙂

Rain, The Simply Three

Şans eseri bulduğum güzel bir müzik. Böyle yeni gruplar bulmayı çok seviyorum. Ders çalışmaya başlamadan önce, ders çalışma azmi getirsin diye dinlenebilir.

Here Comes The Rain Again, Hypnogoja

Evet karşınızda bir “olmayan aşkımın aşk acısını çektirdin be” şarkısı. Gerçekten dinlerken titredim. Bir de bu şarkıyı “sonra dinlerim içinde yağmur var” diye kaydetmiştim sonra karışık çal modunda birden çalmaya başlayınca titredim ve şarkıya hayran kaldım. Ve sonra beynim hadi “sıkılana kadar dinleyeceğiz” diye tekrar oynat butonunu ele geçirince sözlerini ezberleyene ve şarkıdan soğana kadar dinlemeye başladım. Bu sırada “niye benim erkek arkadaşım yok, ayrılıp arkasından bu şarkıyı dinlerdim” diye beynimin içinde senaryolar dönmeye başladı, şarkıyı dinlemeyi bıraktım. Ara verdim diyelim. Çünkü şimdilik aşk acısı çekmiyorum. Bu şarkıyı o günlere saklayacağım. Ay çok saçmaladım.

Here comes the rain again
Falling on my head like a memory
Falling on my head like a new emotion
I want to walk in the open wind
I want to talk like lovers do
I want to dive into your ocean
Is it raining with you
...

Istanbul, New Politics

...
there is a stream in Istanbul       İstanbulda bir akım var
where the trees lost their leaves   Ağaçların yapraklarını kaybettiği 
we took shelter from the rain      Yağmurdan sığındık 
yeah we never won               Evet asla kazanamayız 
but we never lost                 Ama asla kaybolmayız
...

Şans eseri bulduğum çok beğendiğim özellikle şarkıcının İstanbul deyişini çok sevimli bulduğum bir şarkı. Çevirim kötü olabilir. Şarkının başka çevirilerini de okudum. Kimi çevirmenler stream yerine street(sokak) kelimesini kullanmış. Şaşırdım. Neyse Yağmur ve İstanbul her dilde birbirine çok yakışıyor değil mi ? Yapılacak şeyler listeme bir gün yağmur yağarken, sirkecide gezerken bu şarkıyı dinleyeceğimi ekledim.

Hotaru, Maiko Fujita

Bir anime filminde çalıyordu bu şarkı. 40 dakikalık kısa bir filmde bir ruh ve kız arasında geçen arkadaşlık aşk anlatılıyordu. Bu arada filmin ismi “蛍火の杜へ(hotarubi no Mori e)” Ateşböceği ışığı ormanına gibi bir anlamı var. Şarkının ilk iki mısrasında yağmur mevsimi yağmur kelimeleri geçiyor. Bu yüzden bu şarkı bu listede ve soft Japanese anime müzik seviyorum.

Waiting for the Rain, Maaya Sakamoto

Maaya Sakamotonun “More than words” isimli şarkısını ararken bulduğum bir animeninde kapanış şarkısı olan sevimli mi sevimli bir şarkı bu.

A New Day Has Come, Celine Dion

Bir ara ne kadar çok dinlerdim ve bu şarkı yüzünden “let the rain …” ile başlayan tüm cümleleri aşağıda gördüğünüz gibi bitiriyorum.

...
Let the rain come down
And wash away my tears
Let it fill my soul
And drown my fears
Let it shatter the walls
For a new sun
A new day has come
...

Die Anywhere Else piano version with rain, Alec Holowka

Oynamak istediğim ama bilgisayarım kaldırmadığı için steam kütüphanemde bekleyen “Night in the Woods” isimli oyunun en bilinen, en çok coverlanan şarkısı bu. Sağolsun Allan Naslund piyona ile çalıp arkaya yağmur sesleri koymuş. Oyunun programlamacısı ve aynı zamanda bestecisi Alec Holowkanın eserini güzel yorumlamış bence(bu şarkının o kadar çok coverını dinledim ki hepsini paylaşmamak için kendimi zor tutuyorum ama buyrun). Oyun hakkında daha fazla bir şey söylemeyceğim, hikayenin depresif olduğu, sonbaharda geçtiği ve karakterlerin hayvan biçiminde olduğunu bilmek yeterli bence.

Rainy Day, Alec Holowka

Oyunun albümünü incelerken buldum. Çok duygusal değil mi ?

Rain, Breaking Benjamin

Ergenlik yıllarında en çok dinlemeyi sevdiğim gruplardan biriydi Breaking Benjamin. Şarkıların ortalarında hönkürmelerini çok sevmezdim ama şarkıya ayrı bir hava kattığı doğru. Neyse Ergenlik yıllarıma şarkılar aracılığıyla geri döneyim diye albümlerinde dolaşırken buldum bu şarkıyı ve neden önceden dinlemediğimi anladım. Diğer şarkılarına kıyasla çok daha yumuşak, yağmur sesleri eşlik ediyor falan. İsyankar değil ve hönkürme yok. Nasıl olur ?

...
Rain rain go away
Come again another day
All the world is waiting for the sun
Rain, rain go away
Come again another day
All the world is waiting for the sun
To lie here under you
Is all that I could ever do
To lie here under you is all
To lie here
…

Bloody Rain, Screen Mode

Çok tuhaf ya. Ben saatlerce bu şarkının açılış müziği olduğu oyunu oynadım, hatta hakkındaki bir yazı taslaklarda bekliyor, hatta 1. yağmurlu şarkılar yazımda biraz bahsettim bu oyundan, ama hiç açılış şarkısını düşünmedim. BSD animesi yüzünden bu grubun müziklerini aratırken buldum ve bu şarkı bu listede yerini almayı haketti.

Singing in the Rain, Simple Plan ft. R.City

Simple Planı çok severim. Böyle bir şarkıları olduğunu spotifyda aratana kadar bilmiyordum. Enerjik güzel bir şarkı.


En sonunda yağmur yağıyor. Ekimin ortasında +30 derecelik sıcaklardan sıkılmıştım. Yağmuru özlemişim. Canım yağmur hep yağ, hep yağ, hep bana yalnız olmadığımı hisettir. Hep beni düşüncelere sürükle, ya da düşünclerden kurtae. Hem benimle ağla hem de benimle gül yağmur. Hem beni temizle hem de beni kirlet yağmur. Yağ yağ yağmur.

Bunun dışında apple musicten spotify’a geçtim. Şimdilik memnunum. Daha çok şarkı seçeneği var ama birinde olan diğerinde olmuyor, neden? Nedenini biliyorum ama kabul etmek istemiyorum. Sanat evrenseldir, müzikte en ihtiyaçvari sanattır ve neden o zaman ülke sınırları ve sanatçı tercihleri ve abone toplama olayı ile uğraşıyoruz. Neden istediğim her müziğe ulaşamıyorum. Uffff. Umarım ilerde ya spotify ya da başka bir platform müziği en evrensel haline ulaştırır. Tüm ülke sınırlarını aşar.

Bu arada podcast öneriniz var mı?

Ayrıca Bu yazıyı İstanbulda yağmur yağarken yayınlamak istiyordum ama İstanbula 2 saatlik uzaklıkta olan belki aynı yağmur bulutlarını paylaştığımız bir yerden paylaşıyorum. Bu da demek oluyorki yağmurlu şarkılar kısım 6 yola çıkmak zorunda.

Şimdilik bu kadar, saçmalıklarımı bu satıra kadar okuduğunuz için teşekkürler ve bol yağmurlu günler

-Alumina

“Yağmurlu Şarkılar [5/??]” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s