Anime

The Ocean Waves

Okyanus dalgaları, güzel okyanus dalgaları ne alaka okyanus dalgaları? büyülü dalgalar, dalgaları duymak, okyanusu duymak…

Tüm animeciler gibi bende bir Studio Ghibli hayranıyım. Stüdyonun izlemediğim filmleri kalmasın diye bu filmi izledim ve bu filmin neden diğer filmler gibi çok ön planda olmadığını anladım.

Çünkü çok sıkıcı. Böyle demek istemezdim ama böyle.

Filmimizin orijinal adı 海がきこえる/umi ga kikoeru (okyanusu duyuyorum), İngilizce de “Ocean Waves”(okyanus dalgaları) ve güzel Türkçemizde “Büyülü dalgalar” olarak karşımıza çıkıyor. Yorum yok demek isterdim ama yorum yapmadan duramayacağım oğlum bu nE?!! Çeviri dersinde hocamız yapacağınız çevirilere kendinizden bir şey katın derdi ama neyse susuyorum. Bu başlığı okuyunca aklıma dalgıçlarla ilgili bir şeylerdir ya da ponyo tarzı bir filmdir diye düşündüm. Ama film ergen draması çıktı.

Hayattan kesit olan filmde stüdyonun diğer filmlerinde görmeye alışık olduğumuz fantastik ögeler yok. Bu şahsen benim için önemli bir unsur değil, çünkü “Ateşböceği mezarlığı”nda da fantastik ögeler yoktu ama film efsaneydi.

Gözlüklü olan A diğeri B

Her neyse film küçük bir şehirdeki lise öğrencileri arasında geçiyor. Büyük şehir Tokyodan gelen yeni kız öğrencinin gelmesi ile çok iyi arkadaş olan A ve B’nin arası açılıyor. A tokyodan gelen kız C’den hoşlanıyor. Asıl oğlan B C’den pek hoşlanmıyor ama arkadaş olarak A’yı çok seviyor. C Tokyoya babasının yanına dönmek istiyor bu yüzden yaz tatilinde başka bir bahane ile B’den borç para istiyor. B parayı veriyor sonra bu durumu A’ya anlatıyor. C’den hoşlanan A C’ye daha çok para vermeyi düşünüyor. C ikisinin de parasını alıyor sonra nasıl “bunları A’ya anlatırsın B!” diye B’ye kızıyor.

B ve C bakışırken

Tatil sonrası C annesini arkadaşımla konsere gidiyoruz diye kandırıp hafta sonu babasının yanına Tokyo’ya gitmek üzereyken arkadaşı D korkuyor. C’yi Tokyoya gitme sevdasından vazgeçiremediği için B’yi arıyor. B’de C’yi vazgeçiremiyor beraber Tokyoya gidiyorlar. Tabi B meteliksiz. C B’ye babamdan para alıp borcunu öderim diyor. Sonra B C’nin babasının parasını ödediği otelde kalıyor C’de babasının yanında kalacakken üvey annesi ile kavga edip otele geliyor. B banyoda yatmak zorunda kalıyor. B Tokyoyu beğeniyor ve üniversiteyi burada okumaya karar veriyor. C eski erkek arkadaşı ile buluşuyor ve eski erkek arkadaşı kendisinden sonra başka birini buldu diye hava atmak için B’yi kullanıyor. B kızıyor.

Okula dönüyorlar, herkes bunların sevgili olup olmadığını konuşuyor. A gerçeği öğrenmek isteyince B kıllanıyor ve C’ye okulda tokat atıyor. C okuldan iyice soğuyor. Mezuniyet etkinliklerine katılmıyor bu yüzden okuldaki diğer kızlar C’ye kızıyor. Bu durumu B izliyor. Sonra A gelip B’ye kızıyor nasıl bunu izledin bir şey yapmadın diye.

Mezun oluyorlar herkes başka şehirlerde üniye gidiyor falan. B ve C Tokyodalar ve birbirlerini görmüyorlar. Birkaç yıl sonra Mezuniyet yemeğinde herkes C’den bahsediyor ve C yemeğe gelmemiş. Mezuniyet yemeğinden sonra Tokyoya geri dönen B karşı peronda C’yi görüyor ve C’yi sevdiğini farkediyor. SON. FIN. OWARI.

Eğer bir filmi izleyip karakterlerin adını hatırlamıyorsam o filmi beğenmemişimdir. Ama yazıyı yazarken çok eğlendim(^.^). Ciddi bir olay olması için tüm olay örgüsünü ezberlemişim.

Filmdeki tanıdık bir Seiyuu da yoktu. Sadece yan rolde C’nin erkek arkadaşını Hikaru Midorikawa seslendirmiş ama adamı genizden konuşmadığı için tanıyamamışım🤣, yarım dakika bile konuşmadığı için değil genizden konuşmadığı için😁.

Filmin tek güzel yönü arka planda geçen manzaralar, bazı gerçek mekanları tıpatıp aynısını çizmişler.

Bu filmi sadece tüm “ghibli filmlerini izledim” diyebilmek için izleyin. Ama yine de vaktinizi daha güzel bir şeye harcamayı düşünebilirsiniz.

Studio Ghibli demişken, bazı ghibli. filmlerinin indirilebilir arka plan resimlerini web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bol animeli günler

-Alumina

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s