Otome/Visual Novel, Oyun

7’sCarlet

Herkese Merhaba

Yakın tarihlerde bitirdiğim bir oyunun tanıtımını ve yorumunu yapacağım bu yazıda sizlere. Oyunu steam indiriminden almıştım. Koronalı günlerde oynamak güzeldi.

Oyun ilk olarak 2016’da Japonyada PsVita için çıktı. Geliştirici firma yine otomate. 2018 yılında Aksys Games tarafından İngilizceye çevrildi ve geçen yıl Steame geldi.

Oyunumuz tam bir yaz-gizem-macera hikayesi. Küçük bir kasabada geçiyor. Yaz festivali, çözülmemiş ölüm vakaları, gizemler, efsaneler var. Aynı zamanda oyun günümüzde geçiyor ve ana karakterimiz olan Ichikonun gizemli bir kasaba olan Okunezatoya, Supernatural Club’nun toplantısına arkadaşıyla gitmeye karar vermesiyle başlıyor. Bu toplantıya katılmasının sebeplerinden biri geçen yıl bu kasabada kaybolan abisi hakkında bir şeyler bulmak istemesi.

Oyunun hikayesini ve karakterlere geçmeden önce kısaca diğer özelliklerden bahsedeyim azıcık.

Sistem

Oyun klasik otome oyunları gibi fakat istediğimiz karakterin routuna başlangıçta ulaşamıyoruz. Yani karakterleri verilen sırayla oynamamız gerekiyor ki bu gizemlerin yavaş yavaş aydınlandığını düşününce mantıklı. Senaristi bu konuda tebrik ediyorum. Oyunu ilk oynarken normal bir gizem oyunu diye düşünmüştüm fakat ilerledikçe oyunun türü değişti. Oyunun önerilen ve benim oynadığım sıralama Hino – Amari – Toa – Sousuke – Yuzuki – ???Neyse ki oyunda her zaman en baştan başlamıyoruz. Bazı yerlerde prologu atlıyoruz.

Bunun dışında oyunda “Tips”ler var ki bunları okumak çok eğlenceliydi. Keşke hikayeye daha çok serpiştirilselerdi.

Görsellik

Oyunun karakter tasarımlarını Kurahana Chinatsu yapmış. Temiz, abartısız, anatomiye dikkat edilmiş çizimler. Özellikle ana karakterin tasarımına hayran kaldım. Zarif ve sade bir ana karakter aşağıda da göreceğiniz gibi.

Oyunun görsellik açısından benim en çok hoşuma giden arka planları. Gerçekten arka planlar ekranda göründüğünden daha büyükler ve çok, çok, çooook güzeller. Aldığım ekran resimlerinin neredeyse tamamı arka planların resmi.

Burası oyunun geçtiği otel Shuurinkan
Burası da otelin kafeteryası.

Bunların dışında oyun bol miktarda animasyon kullanmış. Güneşin doğuşunun, nehir akıntısının, otobüsteki yolculuğun hepsinin animasyonu var. Bence bu animasyonlar oyuna çok hoş bir hava katmış ve umarım gelecek oyunlarda daha sıklıkla karşımıza çıkarlar.

Müzik ve Seslendirme

Bu oyunda da sevilen, sevdiğim seslendirmenler var. Yeeey Morikubo ve

 • Kagutsuchi Hino = Shimazaki Nobunaga
 • Amari Isora = Tetsuya Kakihara
 • Kushinada Toa = Morikubo Shoutarou 🤩
 • Tatehira Sousuke = Sawashiro Chiharu
 • Murokumo Yuzuki = Miki Shinichiro 😍
 • ??? = Midorikawa Hikaru
 • Susano Yua = Saito Chiwa
 • Kukuri Yasuhisa = Kishou Daisuke 😍
 • Hirasaka Yuki = Kobayashi Sanae
 • Karasuba Chikage = Yasumoto Hiroki
 • Kagura Tsukuyomi = Takahashi Hiroki
oyunun açılış filmi

Oyunun arka plan müziklerinden çok dikkatimi çeken olmadı. Çok akılda kalıcı bir parça yoktu bence ama oyunun açılış ve kapanış şarkıları güzeldi. Özellikle açılış müziği oyunda bir kaç routu bitirince değişiyor, karakterlerinden biri açılışı söylüyor. İlk açılış müziği de bu.

Hikaye

Okunezato kasabası uzak, gözlerden ırak bir dağın yamacına kurulmuş hilal şeklinde bir kasabadır. Çok turist çeken bir yer değil anlayacağınız. Kasabanın tek bir girişi ve çıkışı var. Kasabada gizemli olaylar dönüyor. Mesela şehirde şehrin maskot kostümünü giyen biri var ama kimse kim olduğunu bilmiyor, yaz aylarının sonunda ölülerin dirildiği ya da tuhaf bitkilerin yetiştiği ile ilgili söylentiler de var. Ayrıca bu yaz meşhur bir pop erkek grubunun en meşhur üyesinin konseri olacakmış.

okunezato kasabası

Karakterler

spoilerleri beyazla yazdım 😉

Ichiko Hanamaki, Ana karakter

Yaş olarak yakın olduğum bir ana karakteri oynamak çok güzeldi her ne kadar Ichiko Hanamaki çok harika bir ana karakter olmasa da. Sinir bozucu bir ana karakter de değil. Klasik ana karakter işte. Kimi routelar da daha aktifken diğerlerinde daha pasif oluyor. Abisi geçen yıl Okunezato kasabasına gidip kaybolmuş. Ichiko’da o zamandan beri biraz dalgın kendi halinde bir kız. Çilek yemeye alerjisi var. Ve tabi ki tüm diğer otome ana karakterleri gibi çocukluğunu, geçmişini çok hatırlamıyor.

Hino Kagutsuchi

 • Ichiko’nun çocukluk ve üniversiteden arkadaşı. İnternetten Okunezeto Super Natural Club’a sitesini katılır ve klubün yüz yüze toplantısına katılmaya karar verir. Ve tabi ki bunu Ichikoya teklif eder çünkü Ichikoya çocukluktan beri aşıktır. Ichikoda belki abimle ilgili bir şeyler bulurum diye teklifi kabul eder.
 • Okunezato’da daha uzun süre kalmaya karar verince otelde beraber çalışırlar ve boş vakitlerinde abiyi aralar.
 • Aynı zamanda Hino tuhaf şeylerin koleksiyoncusuydu. Gizemli kawaii şeylerin falan.
 • Karakter olarak Hino çok tatlı bir karakter. Gerçekten çok sevimli. Oyunun en normal, en otomevari routu. “Seni koruyacağım Ichiko ne olursa olsun”

Isora Amari

 • Yandereee
 • Kendisi Okunezato’da kaldığımız otelin şefi. Lise öğrencisi. Şef olmak istediği için yazları kafelerde çalışıyor.
 • Çok cesur, sürekli ana karakterle flörtleşmeye çalıştı, Hino’nun delici bakışları olmasa kim bilir daha neler yapardı.
 • SAKIN OYUNA ISORANIN ROUTUYLA BAŞLAMAYIN ÇÜNKÜ routunun sonunda yandereliğe iyice bağlayan Isora, İchikoyu katilden korumak için kimsenin bilmediği bir depoya kilitliyor. Ve günde üç kere de yemek getiriyor. Ichiko çıkmak istiyor. Neyse sonra katil bulunuyor yangın çıkıyor olaylar yatışıyor ama yine de.

Toa Kushinada

 • Gözlüklü, kedileri seven karakter. Gözlüklerini çıkarınca tanınmaz oluyor. Kendisi aynı zamanda biraz sakar.
 • Ichiko Hinoyla Okunezatoyu gezerken tapınağın yanında kedilerin arasına gömülmüş Toa ile tanışır. Sonra Toa’nında kulüp toplantısı için geldiğini öğrenir.
 • Hino ya da Isoranın routunu bitirmeden bu routu oynayamıyoruz.
 • Kim tahmin ederdi ki oyunun Canon Boy’u Toa olacaktı. Kendisi aslında A-TO (adının tersten okunuşu, şiritori) isimli bir idol. Saçlarını toplayınca ve popçu giysilerini giyince tanıyamıyorsun.
 • Aynı zamanda kendisi bir revenant, Shisha yani ölümden dönmüş. Son konserini verip huzurluca ölmek istiyormuş. Bu arada çocukluk aşkı Ichikoyla da sevgili oldu tabi.

Sosuke Tatehira

 • Okunezato doğa üstü klubünün en büyük üyesi. Kendisi aynı zamanda bir tıp öğrencisi.
 • Benim oyunda en sevdiğim route, çünkü Ichiko en çok bu routeta etkin. Ayrıca kendisi diğer karakterlere kıyasla daha pratik, zeki, eleştirel biri.
 • Tanışma sahneleri çok klişeydi. Kitapçıya giden Ichiko ulaşamadığı kitabı almaya çalışırken düşer ve ta da Sousukenin kollarındadır.
 • Diğer routlarda Sousukeyi ninja elemanlar la görüyoruz ki bu sonradan açıklanıyor. Hikaye ilerledikçe Sousukenin aslında aslen Okunezatolu olduğunu, babasınoın vigilante comitee’ye üye olduğunu ve katil yüzünden öldürüldüğünü öğreniyoruz ve bu siyah giysili adamlar gerçeğini açıklıyor. Aynı zamanda Sherlockçuluk yaparken gerçek katili de buluyoruz.

Yuzuki Murakumo

 • Hotel Shuurinkanın sert sahibi. Tüm routelarda karakterlere patronluk taslıyor.
 • Aynı zamanda Okunezatunun ağa ailesi Murakumoların varisi. Herkesin kendisinden beklentisi var ve yabancıları çok sevmiyor.
 • Sousukeden sonra oyunda en sevdiğim route bu. Gizemlerin çoğu açığa çıkıyor ve göründüğünün aksine kendisi çok hoş bir karakter.
 • Yuzuki ve ailesi aslında yıllardır kasabayı yabancılardan ve ölümden dönmüşlerden koruyor. Yuzuki ailesinin işleri yürütme tarzını çok beğenmiyor çünkü ailesi ölüden dönmüşleri bulup yakmak isterken Yuzuki “onlar son bir şey yapmak için geldiler, ve işlerini halledip onları mutlu mutlu yollayalım” diyor. Sousukenin babası hariç herkes ona karşı çıkıyor neyse olaylar ve olaylar. Bad endinglerini en sevdiğim karakter buydu galiba.

Diğer Karakterler

Okunezato doğa üstü kulübünün diğer üyeleri ve otelde kalan diğer insanlar.

Yua Susano ve Kagura Tsukuyomi

Yua kaldığımız otelde çalışan diğer işçi. Kendisi çok sevimli bir karakter ve yardımsever. Fotoğrafçı Kagura san ise fotoğraf çekmek, doğayı dinlemek için Okunezatoya gelmiş.

Afacan saçlarıyla oynamak istediğim Yuki

Orta okul öğrencisi olmasına rağmen en aklı başında karakter olan Yuki otelin yöneticisi gibi. Kendisi resepsiyonda durur, diğer tüm karakterlerden daha zekidir. Laf oyunlarıyla Yasuyu bıktırır.

Bay Karasuba

Kendisi otelde kalan mutsuz bir yazardır. Selam vermez de almaz da. Ama çok güzel yazılmış bir hikayesi vardır. Gerçekten karakterler içinde en sevdiklerimden biri oldu.

düdük polis memuru Yasu, Hannin Yasu

Okunezatonun beceriksiz polis memuru. Enerjik biri ve Yuzukinin çocukluk arkadaşı. Yuki ya da Yua ile olan laf dalaşlarını çok sevdim keşke daha çok olsalardı.

Ve bu karakterlerden biri KATİL. Bunlar dışında bir kaç karakter daha var ama

Tüm routları oynadıktan sonra bambaşka bir route açılıyor o da Hanatenin nam-ı diğer kayıp abi routu neyse ki aynı kandan değiller. Bu arada neden Hikaru Midorikawa hep genizden konuşmak zorunda ?. Adam gayet normal sesler de çıkartabiliyor.

Sonuç

Bu oyun İngilizce bulabileceğinz en güzel otome oyunlardan biri ve öneririm. Özelliklere sonlara doğru hayat ve ölüm üzerine güzel sohbetler ediliyor. Son routeta olaylar daha iyi açıklanabilirdi ve cg’lerde arka planlar ve karakter çizimleri biraz uyumsuz ama bunlar dışında çok iyi bir oyun.

Değerlendirme: 4 / 5.

Ve yaz tatili bitiyor. Umarım herkes iyi bir tatil geçirmiştir. Benden şimdilik bu kadar. Bu yazıyı yazmam aylar sürdü… Neyse iyi geceler.

-Alumina

“7’sCarlet” için 7 yorum

  1. Tabiki… aslında maceralı ve güzel yazılmış olanlar çok güzel oluyor. Ben romantizmdense hikaye odaklı olanları daha çok seviyorum galiba ahahha

   Liked by 1 kişi

   1. Aynen ben de hikayesi derin olanları daha çok seviyorum, hele gizem olunca tadından yenmiyor. Piofiore no Banshou’yu bitirmek üzereyim ve o bitince Collar x Malice’e başlayacağım. Belki sen de gelecek aylarda onun incelemesini yaparsın? c:

    Liked by 1 kişi

    1. Piofioreyi oynuyor musun ? Ben de onu oynamayı çok istiyordum;). RiRi’nin çizimleri harika 😁
     İnanır mısın cxm’nin yazısı taslaklarda. Oyuna tekrar başladım ve bu ay yazmaya çalışacağım çünkü oyun aralık ayında geçiyor, hatta şuan cxm temalı bullet journal yapıyordum😅😊

     Liked by 1 kişi

     1. Evet çizimleri, cgleri, kullanılan renkler falan çok hoş. Ahh evet haberim vardı, Aralık’ta oynamak bir başka olacak sahiden 😀 bullet journalını da paylaşırsın belki, uğraşması keyifli oluyordur eminim uwu

      Liked by 1 kişi

      1. Evet ( ◠‿◠ ) güzel olursa paylaşırım ama şuan pek güzel gitmiyor gibi… Bakalım Shiraishinin routunu tekrar oynamak için çok heyecanlıyım (๑˃̵ᴗ˂̵)

       Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s