Film

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk – The Boy Who Harnessed the Wind

Merhabalar!

Bu yazıda ailecek izlenebilecek bir film olan Rüzgarı Dizginleyen Çocuktan kısaca bahsedeceğim. Bir kitap uyarlaması olan bu film aynı zamanda biyografik ilham verici bir film.

Hikayemiz açlık ve susuzlukla baş etmeye çalışan bir köyde geçiyor. Gözü para bürümüş insanlar yüzünden düzgün tedbirler alınamamış, ağaçlık araziler kesilmiş, ağaçlar kesilince toprak seli tutamamış bu durum sonraki aylarda susuzuluk ve kıtlık olarak baş göstermiş. Zaten çiftçilikle zar zor geçinen Malavide bu köyde durum iyice kötüleşmektedir.

Bu sırada Kamkwamba ailesinin en küçüğü okula başlamıştır. Çiftçilikle geçinen bu aile William’ın okul harçlarını yukarıdaki paragrafta anlattığım sebepten dolayı ödeyemeyince okulu bırakmak zorunda kalmıştır ama bu meraklı bir insan için engel mi ? Kütüphanede bulduğu enerji ile ilgili bir kitap, çöplükte bulduğu pompa ve diğer ıvır zıvırlarla ve de fen öğretmenin desteği ile diplerdeki suyu çekecek ve yine tarım yapmalarını sağlayacak bir yel değirmeni inşa etmeye çalışır. Ve bunu yaparken 13 yaşındadır.

Notlar

  • Filmde toplumsal olaylar üzerinde de duruluyor. Kadınların okuma meselesinden tutunda, halkın durumunu bilmeyen aslında görmezden gelen politik rejime kadar bir çok şey.
  • Onun dışında köy beni çok etkiledi. Farklı dinden insanlar aynı köyde oturuyorlar, arkadaşlar falan. Ne güzel. Aynı zamanda köy liderleri var ve lideri şamanlar(?) seçiyor. Eski kültürleri yaşıyor bir nevi.
  • Açlık acı bir gerçek. Filmi izlerken açlık sahnelerinde ağladım çünkü iliklerime kadar hisettim. Allahım lütfen bitsin bu açlık. Lütfen. Ve insanlar mantıklı şeyler yemeye başlasın. Yarasa ne ya. Neyse susuyorum
  • Filmde yel değirmenini yaparken William’ın en çok zorlandığı iş ailesini, çevresini bunu yapabileceğine inandırmaktı.
  • Filmde oyunculuk konusunda William’ın anne ve babasını oynayan Chiwetel Eijiofor ve Aïssa Maïga döktürmüş. Gerçekten o nsaıl oyunculuk hayran kaldım.
  • William Kamkwamba’nın ted konuşmasını buraya koyuyorum.
  • Bu ted konuşması bana başka bir ted konuşmasını haturlattı. İyi fikirlerin nereden geldiği ile ilgili bir konuşma ve konuşmanın bir bölümünde Afrikadaki çocuk ölümlerini azaltmak için buldukları çok mantıklı bir çözümle ilgili. Eğer gerekli teknolojik altyapın yoksa var olan teknolojini ihtiyacın doğrultusunda evirirsin. Nedense bu konuşma aklıma geldi William’ın çabalarını görünce.

Şimdilik bu kadar

-Alumina

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s