Müzik

Yağmurlu Şarkılar (4/??)

Bu kadar devam edeceğini düşünmezdim.

Yağmuru çok sevdiğim için, ıslanmayı, camıma gelen pıt pıt yağmur damlalarını, bereketi ve hüznü kısaca yağmur ve yağmurla ilgili her şeyi çok sevdiğim için içinde yağmur geçen hangi dil olursa olsun, ya da yağmur sesleri geçen karşılaştığım ve sevdiğim şarkılardan liste yapıyorum. Bu liste dördüncüsü, umarım sonuncusu olmaz.

Önceki listeler için tıklayın, 1, 2, 3… Hatta önceki listelere bakıp bu listeye dönseniz daha iyi olur. En güzelleri önceki listelerde çünkü.

Hadi biraz nostalji yaşayalım

Coming Home Pt II, Skylar Grey

En sevdiğim şarkılardan biri. Çok duygu yüklü bir şarkı, içinde yağmur geçen çoğu şarkı gibi. “let he rain wash away all the pain of yesterday/ Bırak yağmur dünün tüm acılarını yıkasın.”

Est-ce que tu m’aimes ?, Maître Gims

Şu sıralar çok dinlediğim Fransızca şarkı. Anlamını okuyunca daha çok sevdim. “J’étais censé t’aimer mais j’ai vu l’averse/ Seni sevdiğimi sanıyordum ama o sağanak yağmuru gördüm.” Bu coverını da göz gezdirmenini, kulak kabartmanızı öneririm. Çevirisi ve tüm sözleri için.

Dernière Danse, Indila

Bir ara tüm sokaklarda, tüm dükkanlarda, tüm okullarda çalardı. Hey gidi günler hey. Geçen gün yine dinleyeyim derken farkettim, “Je danse avec le vent, la pluie/ dans ediyorum rüzgarla, yağmurla”. Bu şarkının melodisi dışında en sevdiğim yönü güzel bir klibi oluşu. Tamam çok efsane bir şey değil ama en azından çıplak müzikten çok vücudu öne çıkaran bir içeriği yok.

Run This Town, Jay-Z & Rihanna & Kanye West

“Walkin’ tall against the rain (what’s up?)/ Yağmura karşı dik yürüyorum (naber?)” Yine sevdiğim, hala sevdiğim güzel şarkılardan. Rap pop karışımı ve arkadan gelen “vavavava” sesleri çok hoşuma gidiyor.

耽溺ミラアジュイズム(tandeki Mirageism), Kradness

Nil Admirari no Tenbin isimli bir animenin açılış müziği. Çok enerjik bir şarkı. Klipte neler dönüyor anlamıyorum ama olsun. ” …静かに五月が 泣き出して 雨 雨 雨で濡らす…(shizukani samidare ga nakidashite ame ame ame de nurasu)/ mayıs yağmurları usulca ağlamaya başladı, yağmur yağmur yağmur nem ile yağmur”, çeviride sıkıntı olabilir. Güzel animeydi ama oyununu oynamak isterdim.

Right Here, Ashes Remain

Yine en sevdiğim en güzel şarkılardan biri. Bi ara sabah akşam dinlerdim.


Bu konu nedense babamın çok hoşuna gitti. O yüzden sağ olsun, yeni şarkılar buldu 🙂

Günlerdir İçime Çöktü Ayrılık, Zeki Müren

Bir Zamanlar Deli Gönlüm, Sezen Aksu

“ister güneş ol yak beni, yağmurum ol ağlat beni”. Bu şarkıyı duymadan, bu şarkıda dans etmeden çocukluk geçireni de bilemiyorum yani.

Yağmur Yağsın İsterdim Bu Sabah, Ahmet Kaya

Yağmurla Ağladım, Emel Sayın

Yağmur Yağar Taş Üstüne, Melihat Gülses

Babamın arabada dinlemeyi en sevdiği şarkılardan biri. Adını ilk söyleyince ben böyle bir şarkı dinlemedim dedim sonra sözleri ezbere okuyabildiğimi farkettim. Vay be.

Bonus: En iyi yağmurlu performans

Bu konserde o çılgın yağmura rağmen dinleyen kalabalığın içinde olmak isterdim. Kimsenin elinde telefon yok herkes anı yaşıyor gibi. Bu şarkı en sevdiğim şarkılardan biri nedenini bu

And I don't want the world to see me
'Cause I don't think that they'd understand
When everything's made to be broken
I just want you to know who I am

And you can't fight the tears that ain't coming
Or the moment of truth in your lies
When everything feels like the movies
Yeah you bleed just to know you're alive

Herkese bol yağmurlu akşamlar, günler, seneler, ömürler, zamanlar dilerim. Umarım şarkılara odaklanıyorsunuzdur sanatçılara değil.

-alumina

“Yağmurlu Şarkılar (4/??)” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s