Resim

Sulu boya 101: Boyalar, boyalar ve boyalar

Herkese merhabalar. Sulu boyaya giriş yazı dizimize devam edelim. Bu yazıda sulu boyalar ve genel olarak boyalar hakkında bildiklerimi yazacağım.

İlk yazı için tık tık.

En temelden başlayalım. Boya nedir?

Boya = pigment + bağlayıcı maddeler (binders) + katkı maddeleri (additives)

En basit şekilde boyayı böyle açıklayabiliriz. Boyalar iki temel maddeden oluşur: pigment (renk veren madde) ve bu maddeyi bir arada tutan, kullanılmasını sağlayan bağlayıcılar. İçindeki bağlayıcı maddeye göre boyanın türü değişir. Mesela bağlayıcı madde akrilik polimer ise akrilik boya, keten yağ ise yağlı boya olur.* Pigmentler boya çeşitleri arasında değişiklik göstermez. Yani ultramarin mavisi guaj boyada da ultramarin mavisidir, sulu boyada da. Boyaların içine pigment ve bağlayıcılar dışında eklenen başka maddelerde vardır, bunlara katkı maddeleri denir.

Sulu Boyanın Ultramarine mavisi ve Guaj boyanın ultramarine mavisi. Kurumadan önce ve kuruduktan sonra

Sulu boyalara geçersek …

Sulu boyada bağlayıcı madde olarak genellikle arap sakızı kullanılır çünkü arap sakızı suda rahatlıkla çözülebilir. Arap sakızı ve pigment dışında Sulu boyanın içine eklenen başka maddeler de vardır, mesela parlaklığını, kalıcılığını ve yapışkanlığını arttırmak için gliserin(glycerin), öküz ödü(ox gall) ve bal(honey) sulu boyalara eklenen katkı maddeleridir.. bknz.

Bunun dışında küçük bir not düşelim. Geleneksel Japon sulu boyalarını duymuşsunuzdur, Gansai olarak da bilinirler. Bu boyaların, diğer sulu boyalarla temek farkı bağlayıcı madde olarak içinde tutkal, nişasta, arap sakızı, balmumu, şeker şurubu karışımı bulunmasıdır. Gansain bir diğer farkı boyanın daha büyük kaplarda gelmesidir. bknz.

Sulu boyalar önümüze farklı şekillerde, boylarda gelebilirler. Mesela tüpler, tabletler, çubuklar, kalemler, sıvı sulu boyalar, ilkokulda kullandığımız yuvarlak çocuk boyaları gibi. Ama sulu boya denince aklınıza ilk gelmesi gereken şey tablet ya da taş sulu boyalardır.

En soldaki settekiler yarım tablet, yanında ayrı tam tableti de görebilirsiniz. En sağdaki gansai set. Boyutları arasındaki farl gayet anlaşılır bence.

Bunların kendi içinde sınıfları vardır: Sanatçı boyaları, profesyonel(öğrenci) boyalar. Çoğu marka boyalarını bu iki sınıfa göre düzenler. Mesela ilk sulu boya setim olan Winsor & Newton Cotman profesyonel boyalardır ve markanın sanatçılara hitap eden Winsor and Newton adlı bir başka serisi daha vardır. Schminke Akademie ve Shmincke horadam bir başka örnek.

Sanatçı boyaları ve Profesyonel boyalar arası temel farklar şunlardır.

  • Sanatçı boyaları daha çok pigment içerirken profesyonel boyalar daha çok bağlayıcı ve katkı maddeleri içerir.
  • Pigment miktarından dolayı sanatçı boyaları daha kalitelidir ve pahalıdır. Boyaların parlaklığı, ışık hassaslığı(lighfastness), ve ton aralığı fazladır. Profesyonellerde tam tersi.
  • Profesyonel boyalar daha çok öğrencilere ve yeni başlayanlara hitap ettiğinden içinde toksik, zehirli madde oranı sanatçı boyalarına kıyasla çok daha azdır.

Gelecek yazılarda kendi boya setlerimin renk denemelerini paylaşmayı düşünüyorum. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Bu yazı Aralık 2019’dan beri taslaklardaydı. Daha boyalar hakkında konuşulacak çok şey var ama şimdilik bu kadar.

Bol sanatlı günler
-Alumina

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s