Anime

Violet Evergarden

Herkese Merhabalar

En sevdiğim animelerden biri olan, herkese tavsiye ettiğim görselliği göz yaşartacak derecedeki bu animenin bir cümleyle özetle derseniz “empatinin, mektuplaşmanın güzelliği” derdim. Ama bir cümleyle özet yaptığım nerde görülmüş ki.

II. dünya savaşı sonrası Avrupai Leidenschaftlich ülkesinde genç kızlar “otomatik anı oyuncağı, Auto Memory Doll, 自動手記人形( Jidō Shuki Ningyō)” olarak postanelerde çalışabilmektedir. Yaptıkları iş başka insanlar adına duygulu mektuplar yazmaktır. Kısaca “katipler” ya da “yazıcılar”, ama katip ya da yazıcı demek sıkıcı ve çok kolay olacağından “auto memo doll” demeyi tercih etmişler. Bu kızlar ellerinde daktilolarıyla neresi olursa olsun gidip müşterilerinin mektuplarını yazıyorlar.

Burada mektup çok önemli. Basit bir kağıt parçasından öte olan mektuplar ve mektuplaşma insanı ve insanlığı anlamak için önemli, çünkü yazarken harcanan bir emek var. Baştan sona bir kaç kez yazamadığın ve yazamayacağın için harcanan hem kağıt hem de düşünce eforu var. El yazısından karakter analizi, uslüptan da yakınlık derecesi ve paylaşılan yaşantılar anlaşabiliyor ve bu yüzden bir kelime ile bazen binlerce şey anlatılabiliniyor. Bu aynı zamanda kimi edebiyatçıların mektuplarının edebi değer taşımasının sebebi. Adamlar zaten edebşyat yapıyor bunu mektuplarına da yansıtıyorlar

Şimdi hayatı boyunca duygusuz yetişen, sadece basit emir konutlarını anlayan ana karakterimiz “seni seviyorum” gibi karışık bir ifadeyi anlamak için ne yapsa beğenirsiniz ? Mektup kızı, yani auto memo doll, olsa ve diğer insanların mektuplarını yazarken, onların duygularını kağıda geçirirken kendisini, duygularını anlasa nasıl olur ? Söyleyeyim güzel işlenirse efsane olur. Ve oldu da.

açılış şarkısı. Violeti çok iyi açıklamış bence “yeni kelimeler öğrenirken… güle gülenin hüzünlü bir tınısı var… kimi kelimeleri tek başıma anlayamam..

Baştan alalım ana karakterimiz Violet, rütbesini hatırlayamadığım ama yüksek rütbeli biri olan Gilbert emrine verilmiş küçük bir kızdır, askerdir, silah kullanmayı iyi bilir ve kandan hiç mi hiç korkmaz. Gilbertın emirlerini harfi harfine sorgulamadan yerine getirdiği ve yanından hiç ayrılmadığı için Gilbertın köpeği ismi takılmıştır. İlişkileri hakkında çok spoiler vermek istemiyorum çünkü animede olaylar çok güzel açıklanıyor.

küçük asker Violet

Her neyse Violet hastene gibi bir yerde uyanıyor ve bakıyor ki ellerini kollarını kaybetmiş. İki tane metal protez takılmış elleri ve kolları yerine. Uyanır uyanmaz Gilbert’a “emrinizi bekliyorum taichou, kollarımı kaybettim ama hala savaşabilirim” tarzı bir rapor yazarken Gilbert’ın kankası Claudia Hodgins isimli bir beyefendi gelir ve Violet’in Evergarden ailesine evlatlık verildiğini, onu oraya bırakacağını, bunların hepsinin Gilbert tarafından ayarlandığını söyler. Violet Gilbert’a ne olduğunu sorunca bir cevap alamaz ve dellenir.

Başken Leiden’e yola çıkarlar. Varırlar. Violet yeni evini ve vasi ailesinin yanında rahat hissetmez, askeri düzene alışmıştır. Her şeyi yabancılayan Violet, Gilbert nerde onu bulmak istiyorum diye söylenir. Claudia Hodgins onu sahibi olduğu postaneye getirir ve onu postacı olarak işe alır. Violet orada havalı katiplerin, auto memo dolların okuma yazması olmayan bir adamın aşk mektubunu yazdığını görür ve Gilbert’ın son sözleri aklına geri gelir.

” Yaşa ve özgür ol. Violet. Seni seviyorum.” “Sizi anlamıyorum, seni seviyorum ne demek ?”

Violet mektup yazmaktan çok etkilenir ve Auto Memory Doll olmaya karar verir. Amacı Gilbert’ın soz sözlerinin anlamını anlamaktır. Ama önce anlaması ve öğrenmesi gereken çok şey vardır. Çok kavram, çok duygu, çok sözcük vardır.

Notlar

 • Anime Akatsuki Kana’nın aynı isimli light Novel(hafif roman)’ından uyarlanmış.
 • 2018 yılında Kyoto Animation tarafından 12 bölümlük animesi yapılmış ardından yaklaşık yarım saatlik OVA bölümü gelmiştir.
 • Geçen yıl bir filmi gelmiştir Violet Evergarden Gaiden: Eien to Jidō Shuki Ningyō isimli. Sonsuzluk ve otomatik anı oyuncağı.
 • Gelecek yılda bir filmi gelecek. Yakınlarda fragmanı yayınlandı.  
 • Animenin yayın hakları Netflix’in elinde duyrulur.
 • Kyoto animation gerçekten en iyi animasyon stüdyolarından biri. Arka planlardan karakter detaylarına kadar efsane iş çıkarmışlar. Gerçekten animeden rastgele bir sahneyi arka plan yapabilirsiniz ve hiç sırıtmaz.
 • Hikayenin geçtiği evren ve şehir tasarımı çok hoştu. Savaşlara değinmeleri de güzeldi. Kullandıkları dil ve alfabeye de özen göstermişler.
 • Seiyularda harika tabiki. Mikasa Ackerman’ı seslendiren Yui Ishikawa, Violeti seslendiriyor. Karakterin duygularını harika yansıtmış. Daisuke Namikawa ve Takehito Koyasuyu da unutmayalım. Bir de 10. bölümdeki küçük kızı seslendiren kişi. O bölüm güzel ağlattı.
 • Bu animeyi youtubeta rastgele vm videosu izlerken bulmuştum. O videoyu yine bulamadım ama video sayesinde güzel animeler bulmuşum meğersem😁.
 • Her şey güzel hoşta kimi karakterler arası yaş farkı sinirimi bozmadı değil. Özellikle 5. bölümdeki durum. O ayrıntıya takılmasaydım güzel bir ship olabilirlerdi. Bir de…
 • Bir de filmde hissedilen “yuri vibes” var. Neyse oraya hiç girmeyeyim.
 • Animede Violetin eşyalarının hepsinin bir anısı olması ve Violetin hepsini taşıması çok güzel bir detaydı.

Herkese bol mektuplu günler dilerim. Umarım bir şans verip izlersiniz

-Alumina

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s