Dizi, Film, Müzik

Ragnarok / Dizi + Bonus

Geçen gün kardeşimle bitirdiğimiz bir diziden bahsedeceğim bugün sizlere.

Mitolojinin günümüze uyarlandığı yapımlara bayılan ben, netflixte böyle bir dizinin yayınlanacağını duyunca heyecanlandım tabi ki. Doğa ve çevre sorunlarına da değineceğini duyunca daha da merakla bekledim. Ayrıca hep merak ettiğim, gidip görmek istediğim ülkelerden biri olan Norveçte geçmesi diziyi izlemem için başka bir sebepti.

Birinci bölümü izledim ve bölümün sonunda çok üzücü bir şey olunca(Nedeeeen!!! 😫) diziye ara verdim.

Uberkuloz ve sonrasında Herman Tømmeraas hayranı olan kardeşim bu diziyi izlemeye karar verince ona eşlik ettim ve diziyi bir haftada bitirdik. zaten 40 dakikalık 6 bölümlük bir dizi. İkinci sezonu da umarım çok beklemeden gelir.

Konu

Edda isimli bir Norveç kasabasına taşınan Magne, annesi Turid ve kardeşi Laurits yeni hayatlarına alışmaya çalışırlar ama Magne taşındığından beri kasabada tuhaf işlerin döndüğünü hisseder. Özellikle geldikleri ilk gün yaşlı bir nine ve dedeye yardım ettiğinden beri.

Spoiler olduğunu hiç zannetmiyorum. Mitoloji bilenlerin saniyesinde farkettikleri bir şey çünkü, yaşlı ninenin gözleri cin gibi, dedenin de bir gözü yok zaten. Kim olabilir kim? Bölüm başlar başlamaz Frigga nine ve Odin dedeye yardım eden Magnenın gözleri parıldılar. Ragnarok geliyordur. ardından taşınma işleri falan filan.

Yine spoiler olduğunu hiç zannetmiyorum, çünkü dizinin afişlerinden Magnenın şimşeklerle oynadığını görüyorduk. Zaten Turidde Magnenın adalet duygusunun hep güçlü olduğunu söylüyor. Laurits hep sırıtıyor zaten. Acaba kim bunlar ?

Her neyse Magne okula gider ve disleksisi olduğunu öğreniriz. Okulun ilk günü çevre aktivisti Isolde ile tanışır ve arkadaş olur. Çok popüler bir çocuk olmadığını söyler.

çok tatlı değil mi ya ?

Isolde ona okulun nasıl işlediğini anlatır. Jutul ailesinin çocukları Saxa ve Fjor popüler öğrencilerdir ve anneleri Ran okul müdürüdür. Ayrıca Magnenin annesi Turid önceden Jutul ailesi ile tanışıyordur ve onların altında çalışıyordur. Baba Vidar fabrika sahibir ve şehir üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Dahası Jutul ailesi Norveçin en zengin beşinci ailesidir ve doğayı kirleten fabrikaları vardır. Bir de çok ürkütücü köpekleri. O köpek neydi ya.

Her neyse Magne ve Isolde iyi arkadaş olurlar. Gry ile tanışırlar. Laurits yaramazlıklar yapar. Isolde çevreci demiştim ya kız süper çevreci. İçme suyundaki maddeleri inceleyip, youtube kanalı açıp, insanları uyaracak kadar çevreci. Ve babası lisede tarih öğretmeni.

Güzel Norveç fjord manzaraları falan filan birinci bölümün sonuna gelir ve diziye küseriz(nedenn?) Sonra devam ederiz ve devamının gelmesini isteriz. Yeterince spoiler verdim ve aşağıdaki notlar spoiler dolu. İzledimediyseniz diziye bir şans vermenizi öneririm. İzlediyseniz buyrun notlar ve bonus. Direk notları atlayıp bonusa da geçebilirsiniz.

soldan sağa: Fjor, Isolde, Saxa, Gry, Laurits ve Magne

Notlar

 • Dizinin bölüm başlarında bölümün adı olan mitolojik bir kavramı açıklanıyor. O kısımlar favorim. İlerde bir kedim olursa ismini ginnungagap koyacağım.
 • Açıkcası daha fazla mitolojik gönderme beklerdim. Cüceler ve Elfler nerede ? Umarım gelecek sezonda bir yerlerden fırlarlar.
 • Dizinin geçtiği lise ve mekanlar çok güzel. Şu Norveçlilerin hadi doğa yürüyüşüne çıkalım havalarına hayranım.
 • Karakter isimlerinde güzel tercihler var. Mesela anlamını bilmiyorum ama Laurits ilk heceden Loki Laufeyson göndermesi mi yaptı acaba ? Magnenın büyük yüce anlamları var. İskanndinav mitolijisinde yanlış hatırlamıyorsam Vidar intikam tanrısı sessiz olandı, Ran ise deniz tanrıçası idi. Bu isimleri neden bu karakterlere verdiler merak ediyorum.
 • Dizide ikinci bölümde çalan bir müzik var. O müziği istiyorum. Ayrıca o sahne ne öyle ? İzlediğim en ilginç, ilginç bir şekilde etkileyici sahnelerden biriydi.
 • Dizi ortalarda biraz sıkıyor, klişeler bol ama son bölümü çok beğendim. Özellikle Laurits kral.
 • Dizinin çevre sorunlarına mitolojik olarak değinmesi çok hoş değil mi ? Ya da Magnenın çektiği diğer sorunlara. Haklı olsa bile güçlüler tarafından susturulması vesaire ….
 • Jutulların evi aşağıdaki görsel gibi. Çok gülmüştüm ya.
 • Vidar gömleğini çıkarmasanda olur. Nolur aksiyon sahnelerinde yeni aksiyon çıkarma. Cidden ya. Çok tuhaf aile ilişkileriniz var zaten.
 • Zavallı Fjor, herkesten dayak yiyor (kafiyeye bak sen 😂)
 • Isolde her şeyin en iyisini hakediyor. Canım ya.
 • Son bölümlerde Iman isimli bir kız geliyor. Onun olayı ne çok merak ediyorum. Bence Idunn o, ya da Sif
 • Isoldeden sonra en sevdiğim karakter Laurits neden acaba ? Aynı enerji 😎

Bonus: Norveç Meraklılarına Dizi ve Film Önerileri

Lisedeyken Norveçe kafayı takmıştım. O sıralar şimdiki gibi Japon kültürü meraklısı da değildim.

Uzaklardaki soğuk ülke Norveç dikkatimi çekiyordu çünkü güzel bir doğası vardı, çok daha güzel bir müzik zevki vardı. O sıralar sabah akşam rock ya da metal dinliyordum. İnternette şuradan buradan okuduğum kadarıyla güzel ve insancıl kurallara sahipti Norveç. Tüm İskandinavya gibi eğitime önem veriyordu. İlginç bir mitolojileri de vardı.

lofoten

Ve en önemlisi Norveç tv’de haberlere çok çıkmıyordu. Ne zaman tv’yi açsam haberlerde hep ya bizim ülkenin ya da başka ülkelerin problemleri oluyordu, hepsi birbirine laf atıyordu falan ama Norveç görünürde yoktu. Ben de o yüzden Norveçin uzakta kendi içinde mutlu mutlu problemsiz yaşadığına inanmaya başlamıştım.

Şimdi insanın olduğu her yerde problemin, küçük büyük herkesin sorunları olduğuna inansam da bu ülkeyi hala merak ediyorum. Bu merakı gidermenin en güzel yollarından biri de dizi izlemek ya da ilgili blog okumak. Buyrun siz de merak ediyorsanız yardımcı olabilecek bir şeyler.

Skam

Norveçte, Osloda yaşayan bir grup liseli gencin hayatlarından kesitler sunan ve sunarken yine toplumsal sorunlara değinen bir dizi. Genellikle gençlerin cinsel hayatları üzerine duran bu dizinin gerçekçiliği düşündürücüdür(Norveçte alkol kullanımı yasaların katı olduğunu duymuştum ve …), ama karakterler ve yaşadıkları problemler gerçektir (yeme bozuklukları, dışlanma ve kendini bulma süreci vs…).

Bölümleri genellikle 20 dakika olmasına rağmen 30-40 dakikalık bölümleri de var. Her sezonun ana karakteri farklıdır. Birinci sezonda Eva, ikincide Noora, üçüncüde Isak, dördüncüde Sana ana karakterdir. Arka planda çalan müzikler çok güzeldir. Sırf Noora ve Sanadan diziye başlamıştım ama bir şeylere sinir olup diziyi yarım bıraktım belki devam ederim.

Başka ülke uyarlamaları da var. Hatta hemen hemen tüm Avrupa ülkeleri kendi versiyonlarını çıkarmıştır, küçük büyük değişikliklerle elbette. Hatta Türk versiyonunun çıkacağı yönünde de söylentiler vardır.

Lilyhammer

Netflixte bulduğum bir komedi dizisi olan bu dizi eski mafya Giovanni FBI’ya bir kaç ismi satmasından sonra mafya işlerini bırakıp Norveçin Lilyhammer kasabasına taşınmasını anlatıyor. Çok barışçıl ve huzurlu olan kasabaya ayak uydurmakta az da olsa zorlanan Johnny kasabanın kendisine ayak uydurmasını sağlamaya başlar :). İlk bölümleri çok harikaydı. Başroldeki adamın sırf yüz ifadeleri bile güldürmeye yeter de artar.

Bølgen/ Dalga

Gerilim ve doğa afetlerini sever misiniz ? Fjordları ve dağları, tsunamiyi falan ? Cevabınız evetse bu film tam size göre. Norveçteki dağlar çok eski olduğu için bazen büyük dağ parçaları kopup denize düşüp sahilde kurulmuş şehri tsunami altında bırakıyormuş. Bu yüzden kopabilecekleri ve bir felakete sebep olucağı düşünülen dağlar sürekli kontrol ediliyormuş. Bu yaşanmış olaylardan esinlenen filmde böyle bir kaza yaşanmış ya da yaşanmak üzere olan küçük bir Norveç kasabasında geçiyor.

Bonusun bonusu 😁 youtube kanal önerisi

Frog Leap Studios, Leo Moracchioli

Heralde en sevdiğim Covercılardan biri Leo. Popüler şarkıları genelde metal tarzda coverını yapan Leoya bazen gitarist eşi bazen de tatlı mı tatlı minik kızi eşlik ediyor. Bu paylaştığım videosu kendisini meşhur yapan video. Kanalına göz atmanızı öneririm. Kimi videolarında çok güldürüyordu, kimi videolarında da orijinalinden daha güzel söylemiş be dedirtiyor.


Normalde bu başlığı attığımda önceden izlediğim Türk bir kızın youtube kanalını paylaşacaktım ama o kanalı bulamadım. Üzüldüm ya çok sevimli bir kanaldı. Yeni yeni kanallar açmışlar. Vlog izlemeyi sevmediğim, cıvığın cıvığının cıvığı çıktığı ve yorumlarda insanlar fazla fazla saçmaladığı için şimdilik izlemeyi düşünmüyorum.

Herkese iyi günler dilerim. Şimdilik bu kadar, yine çok dağıldım. Sonra görüşürüz.

-Alumina

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s