Anime, Film

Tenki no Ko / Anime

Merhabalar

Uzun zamandır beklediğim bir anime filmini izledim ve çok mutluyum sizinde izlemenizi tavsiye ederim. O kadar beklediğime değmiş. Yağmuru çok seven benim için bu film gözlerime ve ruhuma bir şenlikti.

Filmimizin adı “Tenki no Ko, 天気の子”, direkt Türkçeye çevirirsek anlamı “Hava durumunun çocuğu” oluyor ama İngilizcede yayıncılar “weathering with you” diye çevirmiş. Weather’ın hepimiz hava durumu olduğunu biliyoruz ama “weathering” kelimesinin hava etkisiyle değişme, ayrışma anlamaları da varmış. Hikayeyi de düşününce güzel bir çeviri ama orijinal ismini tercih ederdim. İçinde “you” geçen başlıkların çok satması gerçeğinden hoşlanmıyorum.

Hikayemiz şöyle Evinden kaçan Hodaka Morishima soluğu Tokyo’da alır. Evinden kaçmıştır çünkü artık evinde ve çevresindeyken artık yaşamadığını hissediyordur. Parası bitmek üzeredir. Bindiği gemide bir adam hayatını kurtarır ve ona kartvizitini verir. Evden kaçtığını anlamıştır. Hodaka Tokyoda iş bulmaya çalışır ama kimse üniversite mezunu olmayan fazla genç birini işe almak istemez. Parası bitmek üzeredir, açlıktan bayılmak üzere bir restoranda otururken bir kız ona yiyecek verir. Sonraki gün o kartviziti veren adamın yanına gider ve adamın küçük bir dergi yayınladığını ve ilginç bir haberin peşinde koştuğunu öğrenir: güneşin kızı

Söylentilere göre yağmurun hiç bitmediği bu zamanlarda güneş kızı dua edince azıcık da olsa hava açılır ve gri bulutların ardından güneş kendini gösterirmiş. Şans eseri Hodaka güneşin kızını bulur ve onun aç kaldığı gün kendisine yemek veren kız olduğunu öğrenir. Güneşin kızı Hina ve Hodaka beraber vakit geçirmeye başlarlar ve hikaye devam eder ama ben daha spoiler vermemek için burada kesiyorum ve sizi filmi izlemeye davet ediyorum.

Bu film Comix Wave stüdyosu tarafından yapılmış ve stüdyonun izlediğim diğer tüm filmleri gibi harika bir görselliğe sahip. Öncüsü Kimi no na wa’dan daha çok beğendim ve Kimi no na wa’ki karakterleri azıcık da olsa görmek harikaydı. Yönetmenliğini ve senaristiliğini Makoto Shinkai’ın üstlendiği bu film hikaye anlatımı konusunda diğer filmlerinden çok daha iyiydi bence. Sıradaki filmini dört gözle bekliyorum. Ayrıca bu film Japonyanın meşhur yağmur mevsiminde, 梅雨 tsuyu, çıkmış ve Japonyada en çok izlenen filmlerden biri olmuş.  

Fragmanı koyayım böyle.

Filmin en sevdiğim özelliği görselliğiydi. Müzikleri de çok güzel, yine Kimi no Na wa daki grup söylüyor işte o şarkı . Onun dışında filmdeki yağmurşu havayı çok sevdim, o yağmur seslerini dinledikçe oturduğum yer de üşüdüm. Ayrıca filmde çok tatlı karakterler var, ben özellikle Hina’nın kasanova kardeşini çok sevdim. Kısacası bu filmi mutlaka izleyin ve izletin.

Sevgiler ve bol yağmurlu günler dilerim herkese

-Alumina

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s