Müzik

Yağmurlu Şarkılar (3/??)

Hazır eve kapanmışken dinlenecek şarkılar. Aradıkça daha çok ve daha güzel şarkılar çıkıyor. Bazı şarkıları nasıl olur da önceki listelerde unutmuşum diyorum.

Bu Yağmurlar, Emre Aydın

Bi ara ne çok dinlerdik.

Yağarsa Yağmur Yağar, Resul Dindar

Karadeniz, canım Karadeniz yağmuru bol yeşili acısı çok Karadeniz. Türkiyede en çok yağmur yağan yerde yağmur türkülere konu olmaz mı ? Daha nice türkülere konuk olmuştur yağmur kim bilir ? ben değil.

Bilmem hatırlar mısınız ama bu parça Böyle Bitmesin diye bir dizide çalıyordu.

Donten, Does/ Gintama Ost

En sevdiğim anime olan Gintamanın Shinsengumi krizi arkında çalan müzik(5. açılış şarkısı). Dontenin anlamı bulutlu hava. Telefonuma indirip yüzlerce kez sıkılmadan dinledim bu şarkıyı. Şimdi nostalji olsun diye dinliyorum. Hijikata ve Gintoki hayran versiyonu.

Durma Yağmur Durma, Gripin

Herhalde yağmuru en çok yaşayan şarkılardan. Depresyondayken, özellikle yağmur damlaları cama pıt pıt vururken dinlemesi harika oluyor. Bu şarkıyı önceki listelerde nasıl unuttum anlamıyorum. Kafayı yemiş olmalıyım.

Its Raining Man, Weather Girls

Yeryüzündeki en Amerikalı şarkı olabilir bu 🙂 Bu şarkıyı internette komik videolar izlerken bulmuştum. Mimlerle iyi gidiyor. Klibini izleyince iğrendim. Sizde sadece ilk dakikasını izleyip başka bir şarkıya geçin bence. Sırf kalabalık etmek için bu listede.

A Year Without Rain, Selena Gomez & The Scene

Ergenliğe girmeden ve en sevdiğim müzik türü rock olmadan önce hep Disney şarkıları ya da Disneyden çıkma sanatçıların şarkılarını dinlerdim çünkü o yaşlarda arkadaşlarla toplandığımızda konu hep Disneydi. İşte bu da o zamanlardan kalma bir şarkı. Selenanın ilk şarkılarından ve bence hala güzel olan şarkılarından. Ah nostalji ah.

Rain over Me, Marc Anthony ft. Pitbull

Ben Ortaokuldayken popüler olan bir şarkı. Okul servisinde dinlerdik ne anlıyorsak. Ben ay ay ay ay nakaratını çok seviyordum, ne alakaysa. Normalde listeye koymayacaktım ama kalabalık olsun diye burada ve itiraf etmek istemesem de güzel enerjik bir melodisi var.

Umbrella, Rihanna

Yine bi ara çok popüler olan bir şarkıydı. Ne dinlerdik. Bu versiyonu daha güzel bence 🙂

I am Only Happy When it Rains, Garbage

Dinleyince neşeli gelen ama anlamı üzerinde düşününce acılı gelen bu liste için keşfettiğim bir şarkı. Sadece yağmur yağdığında mutluyum.


Bu soruyu babama sorunca bana önerdiği şarkılar :

Bir Öptüm, Neşe Karaböcek

Yağmur Yüreklim, Onur Akın

Bu şarkıyı ailecek ne zaman şehirler arası yolculuk yapsak dinleriz. Daha çok babam dinler, biz de dinlemek zorunda kalırız 🙂 . Böyle güzel bir anısı var işte. O kadar çok dinlemişim ki sözleri ezberlemişim.

Nisan Yağmuru, Ferdi Tayfur

70’lerde ya da 80’lerde büyümüş olsaydım herhalde nostaljinin dibini yaşardım. İnsan eskiye ait müziği dinleyince bir ilginç oluyor. Müslümcüler Tayfurcuları hep babamdan amcamdan dinledim o yüzden bu şarkıyı dinlemek bana ilginç geliyor. Nasıl anlatılır bilmiyorum.


https://www.hdwallpapers.in/raining_stars_dream-wallpapers.html

İlginç bir şey fark ettim. Bu yağmurlu şarkılar ya haddinden fazla neşeli oluyorlar ya da haddinden fazla üzücü. Arası yok.

Bence bunun sebebi insanların yağmuru birbirinden ayrı, hatta zıt iki farklı şeyle aynı anda özdeşleştirmiş olmaları. Birincisi bereket, rahmet ve bolluk. İnsan olarak her şeyin fazlasını isteriz ve fazla şeyden, özellikle yemekten, daha güzel ne olabilir ki. Kuraklıkta yağmurun verdiği etkiyi başka ne verebilir ki ?

İkincisi de gözyaşı, ağlamak, insanın içini karartan kara bulutlar, depresyon vesaire vesaire. Yağmurun üzücü tarafı. Genellikle yağmur gökyüzünün ağlaması olarak anlatılır ve ağlamak çoğunlukla üzüntüden yapılır. Aynı zamanda insanlar içinde tuttuklarını dökmek için ağlar, yani dökülmek ve boşalmak için. Bardağı taşıran son damla deyimi gibi.

Aslında üzerlerinde biraz düşünürsek fazlalık her zaman iyi bir şey değil, ve boşalmak, dökülmek rahatlamaya sebep oluyorsa kötü bir şey hiç değil.

Bence yağmur yeryüzündeki hem en karmaşık hem en basit kavram ve en güzel doğa olayı. Bence şarkılara yağmurun bu iki anlamı çok iyi yansımış. Ben ikinci kullanımını daha çok seviyorum.

Şimdilik bu kadar, şarkı tavsiye etmeyi unutmayın. Bol yağmurlu günler dilerim.

-Alumina

“Yağmurlu Şarkılar (3/??)” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s