Resim

Sulu Boya 101: Sulu boyaya giriş, Sulu Boya Nedir ? Ne değildir ? Neden bir şans verilip öğrenilmelidir ? Neden Rahatlatıcıdır ?

Herkese Merhaba

Bugün size sulu boyaya başlama hikayemi ve şu ana kadar sulu boya ile ilgili öğrendiklerimin bazılarını özetleyip paylaşacağım bir yazı yazdım. Çok bilgili olduğumu söyleyemem, eksiklerim yanlışlarım olabilir, düzeltmekten çekinmeyin. Sanat fakültesi öğrencisi değilim ve resim kursuna da gitmiyorum. Çocukken gitmiştim ama hadi neyse.

Masamın üstünde normal bir gün

Ben sulu boya ile uğraşmaya kendi kendime karar verdim. Kimse yönlendirmedi. Üniversite sınavından çıktıktan sonra kendimi boşlukta hissettim. Sınav çalışmaktan dolayı ertelediğim her şeye geri dönmeliyim ve yeni şeyler bulmalıyım dedim. O sırada youtubetaki suluboya galaksi videolarını gördüm. İzlemesi çok rahatlatıcıydı. İnternetten fiyatları, ürünleri suluboya ressamları araştırmaya başladım. Sonra cesaretimi toplayıp kendime ilk suluboya paletimi, defterimi ve fırçamı aldım. Ve işe koyuldum. Neden sulu boya, neden başka bir boya değil derseniz cevabı aşağıda madde madde yazdım.

Neden Suluboya Yapmalısın ? (avantajları)

1) Kokusuz Olması. Ben kokulara hassas biriyim. Çoğu akrilik, yağlı ve guaj boya kokuyor. Kimileri için kokuları rahatsız edici olmayabilir. Suluboyanın kokusunu almak için boyayı burnunuzun dibine getirmeniz gerekiyor, getirdiğinizde bile çoğunlukla koku gelmiyor. Bu dediğim tüm markalar için geçerli midir bilmiyorum, ama kendi kullandığım ürünlerde bu konuda bir sıkıntı yaşamadım.

2) Az Malzeme Gerektirmesi. Sulu boya için en temel ihtiyacınız olan dört malzeme var, bunlar: boya, boyayı üzerine uygulayacağınız kağıt, boyayı çalıştırmak için su ve boyayı uygulamak için kullanacağınız fırça. Birde fazla suyu almak ve fırçayı kurulamak için kağıt havlu. Yağlı boyayla karşılaştırınca bu malzemeler çok az.

Temel malzemeler

Tabi bu temel malzemeler dışında ilerledikçe kullanmanız gerekebilen başka malzemelerde var. Mesela renkleri karıştırmak için palet. Çizimler için kurşun kalem ve su geçirmez kalemlerde bazen gerekebiliyor. Kimileri bu konuda mürekkepleri tercih ediyor. Maskeleme bandı, maskeleme sıvısı, beyaz jel kalem, beyaz guaj ya da akrilik boya da özellikle galaksi resimlerinde lazım oluyor. Daha güzel bir görünüm bazen metalik, sedefli boyalarda kullanılıyor. Hatta kimi ressamlar tuz, pipet, tuzlu deniz suyunu da resimlerinde kullanıyor.

İkincil, olmasalarda güzel resimler yapabileceğiniz, malzemeler

3)Taşınabilir Olması. Yukarıdaki maddenin devamı olarak düşünebiliriz bu maddeyi. Az malzeme olunca taşıması, dışarıda boyaması da kolay oluyor. Youtubeta ayakta sulu boya resim yapan insanların videolarını gördüm. Ben de kaç kere sahile ya da okula gidip sulu boya resim yaptım, çok hoş bir tecrübeydi.

4)Suyla uğraşmak. Suyu severim ve suyla uğraşmayı çok rahatlatıcı bulurum. Su şırıltısı geçmişte deliler ve düşkünler için bir tedavi yöntemiymiş. Çocukken hep suyla oynardım ve bazen hala oynarım. Sulu boya bana bunları hatırlatıyor ve beni rahatlatıyor.

Sulu boya birçoklarının da dediği gibi suyu yönlendirme sanatıdır. Bu yönüyle ebruya benzer. Aşağıdaki maddede de bu konudan bahsettim, çok açıklayamasam da.

5)Yapısı ve dokusu. Bunu nasıl açıklayacağım bilmiyorum. Önceden ıslattığınız bir kağıda azıcık bir sulu boya dokundurunca o boya, kağıtta dağılıyor, havai fişek misali yayılıyor ve rengin yoğunluğu yayııldıkça azalıyor. Sırf bu yüzden boş kağıtların arkasını hep boyuyorum. Ayrıca renkler birbirine giriyor ıslak kağıdın üzerinde. Kağıdın bir ucunu kaldırdığınızda renkler Aşağıda kalan uca doğru hareket ediyor. Bunu izlemesi ve yapması büyük bir zevk bence.

Yukarıdaki resimlerde suyun hareketlerini görebilirsiniz. Ayrıca bazı suluboya kağıtları pürüzlü bir yapıdadır. Sırf boyandıktan sonra kağıdın deseni dokusu ortaya çıksın diye.

6) Renk karıştırmak. Diğer boyalarda, özellikle akrilikte, istediğim rengi elde edene kadar boya karıştırmak çok zor geliyor. Ayrıca boyayı ziyan ediyormuşum gibi hissediyorum. Sulu boya yaparken böyle hissetmiyorum. Ayrıca sulu boyada palette kuruyan boyaları tekrar kullanabiliyorsunuz ama akrilik boyada kuruyunca tekrar kullanılmaz oluyor.

7)Duruşu. Suluboya resimleri çok seviyorum. Kendikerine has bir duruşları var. Boyanın su olan here yere giderim dermişcesine kendi kendine sayfada hateket etmesi resimlere farklı bir hava katıyor. Ve sulu boya resimlerin çoğu kat kat boyandığından katmanları görmek çok hoş bir his.

yine bu resmi paylaştım. ama sağ üstteki resmin renk dağılımı sizce de güzel değil mi ?

İnternetten sulu boya videolarını görmenizi ya da bizzat sulu boyayı denemenizi tavsiye ederim. Çünkü anlatmak istediğimi çok anlatamadım.

Neden başka bir boya türünü tercih etmelisin ? (dezavantajları)

1) Kuruyunca Renklerin solması. Acı gerçek. Kat kat boyanarak biraz daha parlak renkler elde edilebilir ama asla kurumadan önceki parlaklığına ulaşmaz suluboya.

2)Kuruma süresi ve sabır. Sulu boyada sabır ve kağıdın ıslaklığı çok önemli. Tam kurumadan tekrar kat geçerseniz boyanız alltaki katla karışıp resminizi mahvedecektir. (Çok başıma geldi)Ya da tam tersi de olabilir. Islak olması gereken bir yer kuru olur ve renkler birbirine istediğiniz gibi karışmaz. Bakınızı aşağıda.

Başaramadığım bir galaksi çalışması.

3)Önceden planlama istemesi. Sulu boyanın tarzı diğer boyalara kıyasla farklıdır. Sayfanın beyazlığından yararlanılır. Yani resminizde açık renk kalmasını istediğiniz yerleri önceden belirlemek ve ona göre hareket etmek zorundasınız.

Yandaki resimde kuşu sonradan çizmeye karar verdim ve yeşil zeminin üstünde boyadığım için rengi koyu oldu. Aynı şey çiçeklerin de başına geldi.

4) Maliyet. Malesef biraz pahalı bir uğraş. Kaliteli boyalar genellikle pahalı ve bizim ülkemize gelenler ithal oldukları için çok daha pahalı. Şimdiki ekonomik durumu düşününce çok çok çok daha pahalı.

Sulu boya kağıdı da öyle malesef. Normal ofis kağıtlarına ya da resim defterlerindeki kağıtlara yapınca kağıt, fazla suyu kaldıramadığından çabuk yıpranıyor ve dağılıyor. Suyu taşıması ve emmesi için kartondan daha kalın kağıtlar kullanıldığını söylememe gerek yok.

Suluboya hakkında bir seri yazı yayınlamayı düşünüyorum. İkinci yazı boyalar hakkında olacak. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür eder, renkli günler dilerim.

-Alumina

“Sulu Boya 101: Sulu boyaya giriş, Sulu Boya Nedir ? Ne değildir ? Neden bir şans verilip öğrenilmelidir ? Neden Rahatlatıcıdır ?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s