Müzik

Yağmurlu Şarkılar 1. Kısım

Hazır yağmur mevsimi İstanbula gelmişken içinde yağmur geçen, yağmur damlalarını şırıltıları geçen şarkılardan bir derleme yaptım. İçinde yağmur geçen yüzlerce binlerce şarkı var. Ben kendi karşılaştığım ve sevdiklerimi ekledim. Yazının ikinci belki üçüncü bir kısmı da olacak çünkü dediğim gibi yüzlerce yağmurlu şarkı var, yeni yağmurlu şarkılar keşfedip ikinci kısmı yazacağım. Sizin öneriniz ya da içinde yağmur geçmese de yağmurlu günlerde dinlediğiniz şarkıları yorumlara eklemeyi unutmayın.

Yağmurlu bir günde çektiğim bir fotoğraf

Üsküdara Gideriken, Anonim

Çok eskilerde kalma bir şarkı türkü olup yüzlerce farklı söylenişi yani yorumlanışı vardır bu nadide eserin. Bknz 1,ve 2. Hepsi güzeldir. Yağmurlu şarkılara en eskisinden başlamak istedim.

Dört Mevsim, Vivaldi

Dört mevsimi anlatan bestesinde yağmura yer vermeseydi olmazdı bence.

On Rainy Days, Beast

Bi ara türkiyede büyük bir kore dalgası yaşanıyordu, özellikle liseli ortaokullu kızlar arasında ve bende bu dalgadan azzcık etkilenmiştim. O sıralar izlediğim bir dizide çalmıştı bu müzik ve hala arada sırada dinlerim. Aileenin yorumuda güzeldir. Dizide de zaten Ailee söylemişti yanlış hatırlamıyorsam. Bence kore pop müziğinin en güzel örneklerinden. Günümüzde sadece kuru gürültü ve bebek yüzlü çocuklar üretiyorlar gibi.

Stand in the Rain, Superchick

Sadece anlamına bakın. Gözyaşları yağmura benzetilmiş ve ikisini de direnmenin gerekliliği vurgulanmış. Tanıdık duygular işte. Ağlatan bir şarkı. Depresif bir şarkı ve bu yüzden bu listede yağmurlu duyguları en iyi anlatan şarkı.

Hymn for the Weekend, Coldplay & Beyonce

Yine çok sevdiğim gruplardan birinin en sevdiğim müziği. Enerjik bir şarkı.Dinleyince mutlu oluyorum. Klibini hindistanda muson yağöurlarının memleketinde çekmişler. Sözlerinde yağmur geçiyor ” When I was a river dried up You came to rain a flood” (Ben kurumuş bir nehir olduğumda, sen sel yağmurları ile gelirsin gibi birşey çevirisi.) Çok güzel coverları da vardır. Bknz. 1 ve 2.

Listen to the Rain, Evanescene

En sevdiğim müzik grubunun az bilinen kilise ilahilerini andıran şarkısı.

Beneath the Mask, Persona 5 Ost

Daha iyi 10 saatlik bir versiyonu için tıklayınız

Bu oyunu oynayanlar bilirler bunu. İçinde direk yağmura bir gönderme olmasa da yağmur mevsiminde yağmur sesiyle beraber çalıyordu. Yazıyı hazırlarken aklıma geldi ve eklemessem olmaz dedim.

Dareka no Shinzou ni nareta nara, Gumi

Şans eseri bulduğum enerjik ve neşeli gelen ama aksine anlamı biraz melankolik olan bir şarkı. Vocaloid dinleyeceğim hiç aklıma gelmezdi bu arada. İngilizce çevirisi için tıklayın. Güzel bir coverı içinde buraya.


Bu arada yağmur size neler hissettiriyor, neler hatırlatıyor ? Ben yağmurlu havaları çok severim. Çünkü gökyüzünde gri bulutlar varken insan içine ve düşüncelerine yöneliyor. Islanmayı seviyorum. Şemsiyeme ya da camıma damlayan pıt pıt yağmur sesini dinlemeyi de. Yağmur yağarken kahve içmek ve kitap okumak da güzel. Yağmurun kendisi de güzel. Kimilerine göre bereket, kimilerine göre de felaket olsa bile. Ayrıca yağmurlu havalarda sokaklar daha boş ve hoş oluyor bence. Sizce ?

Sevsenizde sevmesenizde bol yağmurlu günler herkese

-Alumina

“Yağmurlu Şarkılar 1. Kısım” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s